Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej.

12.10.2021 17:47

Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Nasza szkoła, jak co roku, przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej.

W czasie tegorocznej akcji, jubileuszowej, bo 10. edycji odbyło się czytanie „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W naszej szkole miało ono miejsce w dniach 6 – 7 września 2021 roku. Poprzedzone było opowiadaniem nauczyciela, przybliżającym autorkę, tematykę utworu oraz postacie. Następnie uczniowie czytali fragmenty z podziałem na role.

2

W celu utrwalenia w pamięci odbiorców autorki utworu, lektury oraz wartości przekazywanych przez nią, zaproponowano uczniom udział w następujących konkursach literacko – plastycznych:

kl. IV -VII: Zaprojektuj strój z końca XIX i pocz. XX wieku, który mogłaby założyć Gabriela Zapolska. Do rysunku dodaj krótki opis stroju. (na lekcji plastyki)

kl. IV-V: Wykonaj kapelusz dla Gabrieli Zapolskiej z pocz. XX wieku.

kl. IV: Napisz pozdrowienia z wycieczki do Krakowa ( jedno z miejsc – Teatr Wielki w Krakowie).

Kl. V: Zredaguj zaproszenie na koncert fortepianowy Meli Dulskiej.

Kl. VI: Zaprojektuj afisz teatralny do przestawienia „Moralność Pani Dulskiej”.

Kl. VII : Napisz opowiadanie twórcze jak potoczyłyby się dalsze losy Zbyszka Dulskiego.

3

Uczniowie chętnie wzięli udział w konkursach. Jury w składzie: pani Agata Kuświk, pani Agnieszka Krawczyk i pani Urszula Goździńska wyłoniły następujące miejsca:

- kl. IV -VII: Zaprojektuj strój z końca XIX i pocz. XX wieku, który mogłaby założyć Gabriela Zapolska.

Uczniowie z klasy IV

I miejsce: Natalia Łajs, Kinga Goździńska, Łucja Adamska, Paulina Pacewicz, Alex Chaładyn, Mateusz Banasiak, Marek Kasperczak

II miejsce: Gabriela Nowacka, Maja Klimkiewicz, Dominika Witasiak

III miejsce: Wiktoria Szperzyńska, Lena Duchatkiewicz

Uczniowie z klasy V

I miejsce: Wiktor Kłysz, Norbert Owsiany, Anna Darul, Lena Mikołajczyk

II miejsce: Mikołaj Kuświk, Jan Żuberek, Amelia Balcerzak

III miejsce: Jakub Nowak, Franciszek Ratajczyk, Iga Matysiak, Nikola Pietrzak

Uczniowie z klasy VII

I miejsce: Marcin Jezierski, Roksana Andrzejczak, Jakub Klimkiewicz, Wiktor Walczak, Bartosz Łuczenczyn, Tomasz Łuczenczyn, Maja Wojtczak, Klaudia Kapicka, Alina Ludwiczak, Alicja Nawrocka, Amelia Wielgosz

II miejsce: Martyna Petynia, Jakub Nowicki, Maja Plewa, Bartosz Szyszkiewicz, Wiktor Matusiak, Julia Czelusta, Natalia Bauch

III miejsce: Gabriela Mikuła, Maja Nowicka, Franciszek Nawrocki, Jakub Biernat, Filip Krzyżaniak

- kl. IV-VI Wykonaj kapelusz dla Pani Dulskiej z pocz. XX wieku.

I miejsce: Lena Mikołajczyk, Adrianna Kaczmarek, Nikola Pietrzak, Maja Bąk,Iga Matysiak, Blanka Kwaśniewska, Maja Żubertowska

II miejsce: Julia Jamroziak kl. VIa, Kinga Goździńska kl. IV

- kl. IV Napisz pozdrowienia z wycieczki do Krakowa

I miejsce: Kinga Goździńska, Marek Kasperczak

- kl. V Zredaguj zaproszenie na koncert fortepianowy Meli Dulskiej.

I miejsce: Wiktor Kłysz, Franciszek Ratajczyk

II miejsce: Jan Żuberek, Maja Bąk, Lena Mikołajczyk

III miejsce: Mikołaj Kuświk, Adrianna Kaczmarek, Michał Wącław

Wyróżnienie: Szymon Skiba

- kl. VI Zaprojektuj afisz teatralny do przedstawienia „Moralność Pani Dulskiej”.

I miejsce: Alicja Żmuda

III miejsce: Julia Jamroziak

- kl. VI -VII Napisz opowiadanie twórcze jak potoczyłyby się dalsze losy Zbyszka Dulskiego.

I miejsce: Marcin Jezierski

II miejsce: Gabriela Zawadzka (kl. 6a)

- kl. VIII: Zredaguj zaproszenie, w którym zachęcisz  do obejrzenia adaptacji teatralnej dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. Użyj dwóch argumentów.

I miejsce: Maria Goździńska

II miejsce: Wojciech Żuberek

III miejsce: Adam Nowicki, Zofia Zawadzka, Oliwia Kamińska

4

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów, przede wszystkim jednak laureatom!