zajęcia pozalekcyjne

Zajęcia artystyczne
"Ze sztuką mi do twarzy"

Zajęcia prowadzone są dla uczniów z klas IV- VIII uzdolnionych artystycznie, które odbywają się co dwa tygodnie w czwartek od 15.30 do 16.15 w sali nr 23. Głównymi celami spotkań są pobudzenie i rozwijanie zdolności młodych artystów oraz promocja ich talentów na gruncie szkolnym i na poziomie lokalnym. Każdemu ze sztuką jest do twarzy :)

Dodatkowo włączyliśmy się w cylk warsztatów pt. "Jak smakuje sztuka?", które organizowane są przez Galerię Sztuki BWA im. Jana Tarasina w Kaliszu, realizowane we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwsze spotkanie miało miejsce 10.11.18r. pt. "Poznaj Coco - mauretański alembik", twórcza praca malarska inspirowana zapachami, warsztaty prowadziła pani Marta Frank.

Drugie odbyło się 17.11.18r. pt. "Jak smakują kolory?", dyskutowaliśmy o kształtach, zapachach, barwach i smakach. Płótno zostało zastąpione talerzem, a efektem naszej pracy były dzieła sztuki kulinarnej. Zajęcia poprowadziła pani Adriana Marczewska - szefowa kuchni oraz uczestniczka 4. edycji Top Chef Polska.

Urszula Goździńska

40 Kaliska Drużyna Harcerska im Szarych Szeregów

651

Drużyna harcerska została reaktywowana w lutym 2013 roku przez pwd Joannę Kasperczak, która jest opiekunem i drużynową 40 Kaliskiej Drużyny Harcerskiej im. Szarych Szeregów. Harcerze podczas co tygodniowych zbiórek zgłębiają harcerską wiedze i umiejętności, które wdrażają w życie codzienne. Chętnie biorą udział w biwakach i  rajdach.  Reprezentują drużynę na  festiwalu harcerskiej piosenki gdzie dziewczęta z 40 KDH wyśpiewały II miejsce piosenką „Pałacyk Michla” oraz I miejsce piosenką  „Taki Kraj”. Uczestniczą w uroczystościach państwowych takich jak  Dzień Zwycięstwa, Dzień Niepodległości oraz kościelnych. Harcerze z drużyny przekazują co roku  Betlejemskie Światło Pokoju podczas uroczystej mszy w kościele Św. Gotarda i przyjęli Iskrę Miłosierdzia podczas mszy z okazji kanonizacji Jana Pawła II.  Spotykamy się z harcerzami z innych drużyn podczas  Dnia Myśli Braterskiej. Harcerze z 40 KDH co roku odwiedzają grób patrona Hufca Kalisz księdza Stanisława Piotrowskiego. Bardzo licznie uczestniczą w obchodach Dnia Patrona Szkoły, składają kwiaty i zapalają znicz przed pomnikiem Szarych Szeregów. Zdobywają sprawności, udzielają się charytatywnie na terenie szkoły i osiedla Piwonice.

13 września 2019 roku harcerze z 40 KDH im. Szarych Szeregów uczcili wybuch II  wojny światowej, przemarszem do lasku na Wolicy i zapaleniem znicza przy pomniku upamiętniającym pomordowanych mieszkańców okolicy podczas II wojny światowej.

„Kiedy nadejdzie czas, zwabi nas ognia blask…” Czas wreszcie nadszedł! 25 października 2019 r. harcerze z 40 KDH uczestniczyli w drużynowym ognisku.

Resized_20191025_175750_4570

28 września 2019r. nasza drużyna uczestniczyła w obchodach 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Piwonicach. Wspólnie z przedstawicielami strażackich pocztów sztandarowych przemaszerowaliśmy pod budynek straży, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Nasza drużyna złożyła kwiaty i wystawiła wartę honorową.

Dnia 16 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyły się, "Kuźnia Zastępów" - warsztaty dla kadry drużyn Hufca ZHP Kalisz.

Resized_20191116_082306_5965

Chór KAMERTON

Chór szkolny KAMERTON jest dla uczniów, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania artystyczne

z zakresu muzyki. Na zajęcia uczęszczają uczniowie klas 4-8. Uczniowie śpiewem upiększają uroczystości szkolne i lokalne. W dorobku chóru są konkursy o zasięgu powiatowym: w Godzieszach, Moskurni i międzyszkolnym.

Uświetnialiśmy wiele uroczystości w kościele pod wezwaniem św. Gotarda w Kaliszu.  Podczas zajęć chórzyści  kształcą głos dziecięcy,  umiejętność posługiwania się nim,  słuch muzyczny oraz rozwijają wrażliwość intonacyjno-emisyjną. Na zajęciach zawsze panuje miła i serdeczna atmosfera. Kamerton może pochwalić się śpiewem a ccapella w dwugłosie: pieśni patriotycznych, kolęd. W swoim dorobku ma również piosenki i pieśni popularne. W roku szkolnym 2018/ 2019 chórzyści śpiewali pieśni legionowe podczas akademii związanej z 11 listopada, Jasełki szkolnej. Zajęcia chóru szkolnego odbywają się w czwartki godz. 14.45-15.30 pod batutą pani Honoraty Skrzybalskiej.

DSC_0924_2

Udział w programie Szkolne Kluby Sportowe

Program ma na celu umożliwienie podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole. Jest to program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, w wieku powyżej 10 roku życia, bez względu na płeć oraz sprawność fizyczną i ma na celu umożliwienie podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole. Od 3 września do 15 grudnia realizowałem zajęcia w ramach II edycji, w której uczestniczyło 32 uczniów z klasy IV chłopcy oraz IV-VI dziewczęta. Podczas zajęć realizowałem tematykę gier zespołowych, głównie piłki nożnej oraz piłki ręcznej.

Uczniowski Klub Sportowy „UKS 15 Kalisz”

W miesiącu sierpniu powołany został Uczniowski Klub Sportowy pod skróconą nazwą „UKS 15 Kalisz”. Jest to odpowiedź na propozycję organizacji zajęć pozalekcyjnych na terenie szkoły. Od września powołano dwie grupy dziewczynek z klas I – IV które realizowały zajęcia z piłki nożnej, w ramach przygotowań do turnieju piłkarskiego o Puchar Tymbarku. W drugim okresie utworzone zostały kolejne dwie grupy dla chłopców klas I i II. Członkami klubu są zarówno uczniowie z poszczególnych grup oraz nauczyciele i rodzice.

Nasza szkoła - film promocyjny E-dziennik Archiwum ePUAP BIP Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty OKE Poznań ODN Kalisz