Samorząd Uczniowski

Samorząd Uczniowski to ważny organ naszej szkoły, który daje uczniom realną możliwość uczestniczenia w jej życiu i wpływu na jej funkcjonowanie. Działalność Samorządu Uczniowskiego jest lekcją demokracji, samorządności i stanowi jedną z ważniejszych spraw w procesie wychowania w naszej szkole.

Ogólnie zadaniem Samorządu Szkolnego jest:

·  Reprezentowanie całej społeczności uczniowskiej szkoły.

·  Przygotowanie i prowadzenie na bieżąco tablicy informacyjnej Samorządu Uczniowskiego.

·  Pobudzanie i organizowanie różnych form aktywności uczniów w porozumieniu z Radą Pedagogiczną i Dyrekcją Szkoły.

·  Tworzenie warunków samorządności, partnerstwa, demokratycznych form współżycia i współodpowiedzialności za funkcjonowanie szkoły.

·  Praca na rzecz innych i pomoc potrzebującym.

·  Organizowanie konkursów oraz różnorodnych akcji na terenie szkoły.

·  Organizacja dyskotek i zabaw szkolnych.

·  Przygotowanie pocztu sztandarowego, który reprezentuje społeczność uczniowską na uroczystościach szkolnych i państwowych.

·  Dbanie o porządek w budynku szkoły i wokół niej.

Swą coroczną działalność rozpoczynamy od przeprowadzenia demokratycznych wyborów władz samorządowych. Kandydatami są przedstawiciele z każdej klasy od IV do VIII. Wybory odbywają się w czerwcu każdego roku, kiedy to uczniowie głosują na przedstawicieli oraz opiekunów.

Po wyborach samorządu przedstawiciele społeczności uczniowskiej współuczestniczą w tworzeniu planu rocznego, podają swoje propozycje zadań, uroczystości, akcji i działań.

Plan pracy samorządu jest oparty o główne założenia Rocznego Planu Pracy Szkoły, a jej zadania są ściśle związane z priorytetem na dany rok szkolny.

„Niepodległa i jej miejsce w Europie. Potrzeba pamięci, aby zachować tożsamość.”    Właśnie z tym hasłem związane są zadania Samorządu Uczniowskiego w  roku szkolnym 2018/2019. Opiekunem Samorządu Uczniowskiego działającego w Szkole Podstawowej nr 15 im Szarych Szeregów w Kaliszu została p. Joanna Kasperczak i p. Krystyna Birska.

W skład Samorządu Uczniowskiego weszli:

Przewodnicząca – Celina Karolak  z klasy VIII.

Zastępca – Stanisław Ludwiczak z klasy VII.

Sekretarz: -Zofia Glinkowska z klasy VII.

Protokolant: Julia Militowska  –z klasy VII.

Sprawy Organizacyjne:

Alina Ludwiczak, Julian Świniarski, Martyna Petynia, Lena Walczak,  Jakub Kupaj, Julia Piegat, Jakub Ligocki, Wojciech Żuberek, Małgorzata Tarnawska, Bartosz Nowak,  Łukasz Szymański.

CELE:

· 100 rocznica odzyskania niepodległości – wychowanie do wartości i kształcenie patriotycznych postaw uczniów,

· Rozwijanie kompetencji cyfrowych, bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci,

· Stworzenie uczniom warunków do aktywności społecznej, kulturalnej,

· Tworzenie przyjaznej atmosfery w szkole,

· Wyzwolenie zdolności organizacyjnych, kierowniczych,

· Poznanie własnego regionu i kultywowanie pamięci o świętach narodowych, szkolnych.

ZADANIA:

· Stworzenie przyjaznej, bezpiecznej, zdrowej atmosfery w szkole.

· Organizowanie imprez kulturalnych, prozdrowotnych i rozrywkowych.

· Przygotowanie akademii szkolnych, apeli wychowawczych, uroczystości.

· Włączenie w działalność SU całej społeczności uczniowskiej.

· Koordynowanie pracami związanymi z wypełnianiem zadań przyjętych przez poszczególne klasy.

Harmonogram realizacji planu:

Zadanie 1:
Kreatywnie, z zapałem i pomysłem  w nowy rok szkolny

Kto Ty jesteś?  - Polak mały z Piętnastki - działamy na rzecz szkoły
i najbliższej okolicy.

Akcja 2:
Dot Day – Międzynarodowy Dzień Kropki – ćwiczymy kreatywność  i pomysłowość uczniów.

Akcja 3:

Narodowe Czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.

Akcja 4:
Sprzątanie Świata

Akcja 5:
Pisarz  rodem z Piwonic – przybliżenie twórczości Janusza Dybowskiego połączone z Dniem Głośnego Czytania.

Śladami Jana Pawła II

Zadanie 2:
Szkoła, nauczyciel i uczeń przyszłości – rozwijanie wyobraźni, kreatywności i pomysłowości uczniów.

Zadanie 1:
„W hołdzie naszej Ojczyźnie”

Akcja 1:
„Góra Grosza” – pomagamy dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu.

Zadanie 1:
„Boże Narodzenie nie tylko w Polsce”

Ozdoby świąteczne moich rodziców

Bezpieczeństwo w sieci

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 26 edycja

„Cybernauci”

Poczta Amora

Zadanie 1:
„Mistrzowie matematyki i języka polskiego”

„Niebieskie wstęgi Europy”

Szkolny Dzień Zdrowia

Dzień Ziemi w środowisku lokalnym

Zadanie 1:
„Dzień Patrona Świętem Szkoły”

Jak pracowaliśmy w roku szkolnym 2018/2019

Poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 15 im Szarych Szeregów w Kaliszu

Sztandarem opiekuje się poczet sztandarowy (3 osoby) wybrane spośród zaproponowanych przez radę pedagogiczną uczniów. Obok zasadniczego składu wybrany został skład „rezerwowy”. Sztandar uczestniczy w najważniejszych uroczystościach szkolnych, poza szkołą na zaproszenie innych szkół i instytucji oraz w uroczystościach państwowych i regionalnych.

Skład pocztu sztandarowego na rok szkolny 2018/2019

Chorąży:

Damian Bora VII

Asysta:

Oliwia Zielezińska VII

Wiktoria Bartczak VII

Nasza szkoła - film promocyjny E-dziennik Archiwum ePUAP BIP Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty OKE Poznań ODN Kalisz

21.06.2019 godz. 9:00

22.06.2019 godz. 8:00