Kalendarz wycieczek szkolnych i przedmiotowych

24.10.2018 godz. 0:00

Wycieczka do Leśnego Centrum Edukacyjnego „ Las Winiarski”

Dnia 23 października 2018 roku uczniowie klasy III uczestniczyli w jesiennej wycieczce do lasu, którą zorganizowała p. Małgorzata Marcinkowska przy współpracy z p. Agnieszki Piesik. Uczniowie odwiedzili leśniczówkę Nadleśnictwa Kalisz, która mieści się na Osiedlu Winiary. Wyjazd został zorganizowany w ramach edukacji przyrodniczej „Las i jego mieszkańcy jesienią”. Dzieci spotkały się w sali edukacyjnej z pracownikiem Nadleśnictwa Kalisz, który opowiadał o zwierzętach i roślinach naszych lasów. Z pewnością dzięki opowieściom pana leśnika nauczyliśmy się wielu ciekawych i pożytecznych rzeczy. Na konie pomimo chłodnej pogody uczniowie podziwiali jesienny las, zbierały dary lasu, które umieściły w klasowym kąciku przyrodniczym.


16.11.2018 godz. 0:00

Wycieczka do Kopalni Soli w Kłodawie.

Kopalnia soli w Kłodawie to największa czynna kopalnia soli w Polsce. Najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna- 600m pod ziemią. Powstała w latach 50- tych XX w. Roczne wydobycie sięga miliona ton. Sól powstała z odparowania mórz i oceanów. Ma zastosowanie jako sól kuchenna, do przemysłu spożywczego, chemicznego, dla rolnictwa i zimowego utrzymania dróg. Celem wycieczki do kopalni było : - poznanie przeszłości geologicznej złóż naturalnej soli kamiennej o barwie białej i różowej powstałej ponad 200 mln lat temu z odparowania mórz i oceanów. - poznanie zasad zachowania w kopalni oraz pracy górnika. Na wstępie wszyscy udali się po specjalne kaski, które miały chronić głowy przed ewentualnymi zagrożeniami. Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej zaczęło się od zjazdu windą na poziom 600 metrów pod powierzchnię ziemi z prędkością… 6m/s! . Podczas zjeżdżania pod ziemię wszystkim zatkały się uszy z powodu nagłej zmiany ciśnienia. Podczas dalszego zwiedzania uczniowie poznali sposoby wydobywania soli. Chodzili długimi korytarzami z soli, która może być biała, różowa, pomarańczowa, niebieska, zielona, fioletowa. Zwiedzili kapliczkę św. Kingi – patronki górników, zobaczyli wiele figur z soli np. figurkę Skarbnika. Pan przewodnik opowiadał wiele ciekawych legend związanych z kopalnią. Wycieczka do Kopalni Soli była pouczająca i dostarczyła nam niezapomniane przeżycia. Dowiedzieliśmy się wiele o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika, a na koniec każdy otrzymał bryłkę soli.


26.11.2018 godz. 0:00

Wycieczka do biblioteki.

W poniedziałek 26.11.2018r. uczniowie klas IIa i IIb udali się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 9 z Oddziałem Dziecięcym Kaliszu. Drugoklasiści mieli okazję zwiedzić wyremontowaną siedzibę biblioteki i na dłużej zatrzymali się w części wydzielonej dla młodego czytelnika. Tam pani Malwina Nowacka przybliżyła im zasady funkcjonowania biblioteki publicznej dla dzieci oraz zapoznała ze zbiorami. Uczniowie mieli również możliwość wysłuchać bajki „Trzeba będzie” w formie teatrzyku Kamishibai. Wykonali do niej ilustracje, będące zakończeniem czytanej historii.


11.01.2019 godz. 0:00

Czwartoklasiści w firmie Pratt & Whitney w Kaliszu

11 styczniu 2019r. uczniowie z klasy 4b wraz z wychowawczynią odwiedziły firmę lotniczą Pratt & Whitney Kalisz, wycieczka była zorganizowana w ramach działań z doradztwa zawodowego. Najpierw obejrzeliśmy krótki film na temat działalności firmy i ekologicznych rozwiązań wprowadzonych przez Pratt & Whitney. Przed rozpoczęciem zwiedzania zostaliśmy wyposażeni w okulary ochronne oraz specjalne obuwie. Dzieci poprzez proste eksperymenty dowiedziały się, dlaczego samoloty latają, czym zajmuje się inżynier i jak działa silnik odrzutowy. Samodzielnie, z wielkim zaangażowaniem składały samolot z klocków LEGO. Dowiedziały się również na czym polega praca programisty i jak działa drukarka 3D. Z wielkim zainteresowaniem oglądały pokaz modelu silnika. Na koniec czwartoklasiści otrzymali wspaniałe upominki i słodki poczęstunek. Wycieczka była bardzo udana, wzbudziła duże zainteresowanie młodych inżynierów oraz zachęciła do zdobywania dalszej wiedzy. Dziękujemy firmie Pratt & Whitney, a w szczególności Pani Ewie Klimkiewicz i wszystkim osobom prowadzącym za bardzo ciekawe i atrakcyjne warsztaty.


14.05.2019 godz. 0:00

Jeszcze nigdy nauka nie była taka łatwa! - wycieczka klasy 4a, 4b do Łodzi.

14 maja dniu 2019 r. uczniowie klas czwartych wraz z p. Aleksandrą Szewczyk Woźniak, p. Urszulą Goździńska, p. Ewą Kwaśniewską oraz p. Ewą Wiśniewską wyjechali na wycieczkę do Łodzi. Pierwszym punktem wycieczki było Planetarium w Centrum Zajęć Pozaszkolnych w Łodzi. Spotkanie było przygotowane w ramach cyklu zajęć „Człowiek i Wszechświat”, gdzie na bezchmurnym niebie oglądaliśmy olbrzymią ilość otwartych i zamkniętych gromad gwiazd, różnego typu mgławice, odległe galaktyki, gwiazdy podwójne i zaćmieniowe, asteroidy, planety i komety. Dodatkowo uczestniczyliśmy w pokazie pogłębiającym wiedzę z fizyki. Obserwowaliśmy doświadczenia z polem elektomagnetycznym – od prostych elektromagnesów do zjawiska indukcji prądów w przewodnikach o ciekawych przekrojach, eksperymentowaliśmy z ciśnieniem – podciśnieniem. Zaprezentowano nam doświadczenia wykorzystujące różne właściwości cieczy i gazów – magiczny nurek, zapełnianie butelki wodą, zagadnienia związane z prawem Bernoulliego – jak unoszą się samoloty, lewitująca kula, przyciągający wydmuch powietrza. Kolejnym puntem była wizyta w Experymentarium w łódzkiej Manufakturze. Przeszliśmy przez kosmiczny tunel, który sprawił, że na kilkanaście sekund doświadczyliśmy uniesienia nad ziemią. Następnie przewodnik oprowadził nas po interaktywnej wystawie, w pasjonujący i zabawny sposób objaśnił nam często skomplikowane zagadnienia z różnych dziedzin nauki (magnetyzmu, elektryczności, dynamiki, optyki, mechaniki, akustyki i dźwięku, logiki, biologii czy chemii). Nauka okazała się nie taka trudna, mieliśmy możliwości wypróbowania działania np. praw fizyki na specjalnych przyrządach oraz stanowiskach interaktywnych (m.in. Nurek Kartezjusza, Młynek Crooksa, Człowiek bateria, Słup zagrożenia, Lewitująca piłka czy Głowa na tacy). Na zakończenie wzięliśmy udział w warsztatach pt. „Tajniki elektroniki” – w ramach cyklu „Bliżej fizyki i chemii”. Na zajęciach poświęconych elektronice i elektryczności zamieniliśmy się w małych inżynierów. Poznaliśmy źródła energii – odnawialne oraz nieodnawialne, dowiedzieliśmy się jak to się dzieje, że prąd może płynąć i jakie materiały mu to umożliwiają. Podczas warsztatów mieliśmy także okazję, w ciekawy sposób, poznać i wypróbować różne właściwości tlenu i dwutlenku węgla. Nauczyliśmy się jak otrzymywać oba gazy w warunkach laboratoryjnych oraz poznaliśmy obieg tlenu w przyrodzie. Pełni emocji i niesamowitych wrażeń wróciliśmy do domu.


16.05.2019 godz. 6:30 - 16.05.2019 godz. 20:00

Wycieczka do stolicy Wielkopolski

Dnia 16 maja 2019r. uczniowie klasy 1, 2a i 2b wyjechali na wycieczkę do Poznania. Odwiedzili tam Laboratorium Wyobraźni. Zdobywali wiedzę o otaczającym świecie, uczyli się otaczających zjawisk, pobudzali swoją ciekawość poznawczą. Zwiedzili też Ostrów Tumski z Bazyliką Archikatedralną Św. Apostołów Piotra i Pawła, Stary Rynek, Ratusz, Domki Budnicze z wczesnorenesansowymi podcieniami. Na zakończenie wycieczki odwiedzili Rogalowe Muzeum Poznania – żywe centrum poznańskich tradycji i kultury. Poznali lokalne legendy przy wykorzystaniu gwary poznańskiej. Uczestniczyli we wspólnym wypieku słynnych Rogali Marcińskich.


16.05.2019 godz. 7:00 - 18.05.2019 godz. 20:30

Wycieczka do Sandomierza klasy 8

Sandomierz i okolice były celem trzydniowej wycieczki, na jaką wybrała się klasa VIII, w dniach 16 – 18 maja. W pierwszym dniu odwiedziliśmy Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, majątku ofiarowanego Sienkiewiczowi przez społeczeństwo polskie w 1900 r., z okazji jubileuszu 25–lecia pracy literackiej. Następnie udaliśmy się na górę św. Krzyż, gdzie zwiedziliśmy Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, słynącegom.in. z Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Po drodze podziwialiśmy gołoborza – rumowiska skalne charakterystyczne dla gór Świętokrzyskich – oraz przepiękne widoki na tereny przylegające do Łysej Góry. W drugim dniu zwiedzaliśmy Sandomierz, miasto malowniczo położone na nadwiślańskiej skarpie, która stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich, ale przede wszystkim znane z filmu Ojciec Mateusz. Zwiedziliśmy najważniejsze zabytki miasta: Bazylikę Katedralną, Zespół Klasztorny Dominikanów z kościołem św. Jakuba, Bramę Opatowską, podziemną trasę turystyczną, wąwóz Św. Jadwigi. W ostatnim dniu zwiedziliśmy zamek Krzyżtopór - ruiny powstałej w latach 1627–1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi położonej w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu. Od 2018 ma status pomnika historii. Na zakończenie wycieczki zawitaliśmy do Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno - rodzinny ośrodek położony w sercu Gór Świętokrzyskich, gdzie mogliśmy zwiedzić cały świat w miniaturze, w największym tego typu parku w Polsce. Obecnie cała aleja ma już ponad 50 miniatur, a ich liczba wciąż rośnie. Odwiedziliśmy kino 6D, a najodważniejsi spróbowali swoich sił w parku linowym. Do domów wróciliśmy w sobotę wieczorem, trochę zmęczeni, ale zadowoleni z ostatniej naszej wycieczki w szkole podstawowej.


17.05.2019 godz. 0:00 - 17.05.2019 godz. 0:00

Wycieczka klasy 5 a i 5 b do Łodzi.

Klasy piąte, 17 maja 2019 r. wybrały się na wycieczkę do Łodzi. Uczniowie zwiedzali Centrum Nauki i Techniki EC1, w którym znajduje się 150 stanowisk i eksponatów na ponad 8.000 m2 powierzchni wystawienniczej. Następnie udali się na pokaz filmowy do planetarium, które jest częściom EC1. Pokazy edukacyjne wyświetlane w planetarium prezentują przede wszystkim zagadnienia z dziedziny astronomii. Uczniowie mogli się przyjrzeć gwiazdozbiorom wiosennego nieba oraz obejrzeć film przyrodniczy Dobór naturalny, który przeniósł nas w czasy Karola Darwina. Kolejnym punktem programu był spacer po słynnej ulicy Piotrkowskiej. Podziwialiśmy piękne kamienice, przeszliśmy Aleją Gwiazd, spotkaliśmy Misia Uszatka i poznaliśmy historię Juliana Tuwima. Wycieczka, połączona z nauką, była bardzo udana. Wszyscy uczniowie zadowoleni wrócili do domu.


22.05.2019 godz. 0:00

WYCIECZKA PO KALISZU

Dnia 22 maja 2019r. klasa 1, w ramach realizacji projektu „Moje miasto – Kalisz” wyjechała na wycieczkę po Kaliszu. Zwiedzanie rozpoczęto od centralnego miejsca w mieście – Ratusza i wizyty w gabinecie prezydenta, pana Krystiana Kinastowskiego. Pan prezydent opowiedział dzieciom na czym polega jego praca i jak mieszkańcy mogą wpływać na zmiany, które dokonują się w mieście. Obiecał też, że w najbliższej przyszłości będą dla dzieci darmowe przejazdy liniami KLA. Pracownik kancelarii prezydenta pokazał wszystkim ważniejsze miejsca w Ratuszu i opowiedział o pracy w tym miejscu. Uczniowie klasy 1 otrzymali regionalny produkt – andruty kaliskie, które zabrały ze sobą na dalszą wycieczkę. Nieopodal Ratusza dzieci mogły zobaczyć szkołę, I liceum im. Adama Asnyka - sławnego Kaliszanina – oraz w niedalekiej odległości jego pomnik. Idąc dalej podziwiano piękne fontanny na placu Jana Pawła II. Minięto szkołę muzyczną, z której słychać było grających, uzdolnionych muzycznie uczniów kaliskich. Wszyscy doskonale rozpoznali następną budowlę, jaką była Baszta Dorotka, ponieważ wcześniej na lekcji w klasie poznano o niej legendę. Dla wielu znane było też Sanktuarium św. Józefa, które dzieci malowały w szkole. W dalszej części wycieczki można było zrelaksować się w zazielenionym Parku Miejskim. Biegały w nim wiewiórki i podchodziły blisko dzieci. Z jeziorka słychać było bardzo głośny rechot żab. Trudno było tu nie spędzić więcej czasu Urządzono więc piknik, na którym dzieci mogły się posilić. Po odpoczynku zwiedzono teatr kaliski, a na jednym z 35 mostów w Kaliszu obserwowano nurt, znanej dzieciom rzeki Prosny, o której wcześniej robiły wspólnie plakat i prezentowały na forum szkoły. Ostatnim punktem postoju był wojenny Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, który też ma swoją historię, a dzieci wysłuchały jej z zainteresowaniem. Drogę ze szkoły do miasta i z powrotem pokonano autobusami KLA.


23.05.2019 godz. 0:00 - 24.05.2019 godz. 0:00

W Górach Świętokrzyskich

W dniach 23-24 maja 2019 roku uczniowie klas VI i VII wraz z opiekunami p. M. Marcinkowską, p. H. Skrzybalską i p.J. Żuberek zwiedzali Góry Świętokrzyskie. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. To właśnie tam zobaczyliśmy biurko wybitnego pisarza oraz replikę Nagrody Nobla z 1905 roku. Następnie na własne oczy przekonaliśmy się, że dąb „Bartek” to nie byle jakie drzewo. Po czym zdobyliśmy Łysą Górę, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić klasztor z jego skarbami. Z tarasu widokowego podziwialiśmy gołoborza. Następnego dnia zwiedzaliśmy ruiny zamku w Chęcinach oraz to jakże urokliwe miasteczko. Przed wyjazdem do domu zawitaliśmy do Kielc i spacerowaliśmy po urokliwych uliczkach tego miasta. Choć pogoda nie zawsze nam sprzyjała i czasami padało, humory wszystkim dopisywały. Na długo zapamiętamy tę wycieczkę.


05.06.2019 godz. 8:00

Wycieczka klasy 3a do Wrocławia.

Dnia 05. 06 dzieci z klasy 3 pojechały na wycieczkę do Wrocławia. Celem naszym było uczestnictwo w wykładzie na Uniwersytecie wrocławskim pt. „Dlaczego warto myć ręce. Opowieść o drobnoustrojach obok nas. Wykład wraz z prezentacją był podsumowaniem projektu „Technologie z klasą”, który realizowała klasa w tym roku szkolnym. Następnie udaliśmy się do Ogrodu Zoologicznego i Afrykarium i Oceanarium. Pogoda dopisała, więc dzieci z przyjemnością spacerowały i obserwowały zwierzęta. Oceanarium wywarło na nich ogromne wrażenie, z wielkim zainteresowaniem oglądały morskie stworzenia w tunelu wodnym.


Nasza szkoła - film promocyjny E-dziennik Archiwum ePUAP BIP Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty OKE Poznań ODN Kalisz
Dzwonki
Godz. 0
6:45
7:45
Godz. 1
8:00
8:45
Godz. 2
8:55
9:40
Godz. 3
9:50
10:35
Godz. 4
10:45
11:30
Godz. 5
11:50
12:35
Godz. 6
12:50
13:35
Godz. 7
13:45
14:30
Godz. 8
14:40
15:25
Godz. 9
15:35
16:20
Nadchodzące wydarzenia

20.09.2019 godz. 10:00

Rajd pieszy na Zawodzie

21.09.2019 godz. 0:00

Rajd rowerowy nad Zalew w Murowańcu

23.09.2019 godz. 0:00

Sprzątanie Świata

Zobacz pozostałe wydarzenia >