Bezpieczeństwo w sieci. Informacje praktyczne dla rodziców.
Informacje dla rodziców jak zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci w sieci.
ZASADY PRACY ZDALNEJ PRZY KOMPUTERZE
Pracując zdalnie dbajmy o siebie i swoich najbliższych. Pamiętajmy o podstawowych zasadach higieny i bezpieczeństwa.
Nasze zdrowie jest najważniejsze!
Drogi Rodzicu
1. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie oznacza dni wolnych od nauki, dlatego zaglądaj regularnie do mobiDziennika.
2. W razie potrzeby pomóż dziecku zaplanować dzień, tak aby realizacja wyznaczonych zadań nie sprawiała mu problemu. Ustalcie kiedy jest czas na pracę i naukę, a kiedy na zabawę i inne czynności.
3. Zadbaj, by dziecko nie przeciążało organizmu i robiło krótkie przerwy podczas nauki.
4. Zwróć uwagę, czy dziecko ma czyste i jasne (dobrze doświetlone) miejsce do nauki.
5. W trosce o zdrowy kręgosłup dziecka, zwróć uwagę czy ucząc się przyjmuje odpowiednią postawę.
6. Warunki domowe nie zawsze sprzyjają nauce na tyle, na ile byśmy chcieli, ale postaraj się, aby dziecku nie przeszkadzały w tym czasie różne dźwięki i hałasy np. telewizor, głośne rozmowy, itp.
7. Zwróć uwagę na temperaturę pomieszczenia, w którym dziecko się uczy, ponieważ najbardziej optymalna to 20-21 stopni Celsjusza. Jeśli uznasz że to konieczne, wywietrz pomieszczenie.
8. Wartościowa dieta jest prostym sposobem na wzmocnienie pracy mózgu. Zbilansowane i zdrowe posiłki usprawnią koncentrację i zdolności uczenia się. Pamiętaj, że najistotniejszą rolę w kształtowaniu zachowań prozdrowotnych odgrywają rodzice.
9. Rola rodzica w relacjach uczeń-nauczyciel jest bardzo ważna i pomocna. Rodzicu, udzielaj informacji zwrotnej nauczycielowi, bo to również buduje indywidualne podejście do ucznia, a także jest niezbędne do porozumienia i wspólnego działania dla dobra dziecka.
10. To dla nas wszystkich trudny i stresujący czas, dlatego znajdź czas na odpoczynek oraz przyjemnie spędzony czas ze swoim dzieckiem.
INFORMACJA O KSZTAŁCENIU NA ODLEGŁOŚĆ Z UWZGLĘDNIENIEM HIGIENY PRACY
ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z SIECI
PORADY DLA RODZICÓW
Bezpieczeństwo dziecka w sieci to wciąż gorący temat. Internet to obecnie najbardziej wykorzystywane medium. Używane do pracy i nauki, jest również narzędziem komunikacji i źródłem rozrywki. Aby ochronić dziecko należy samemu szczegółowo zgłębić problem. Świadomy rodzic ma szansę wyeliminować większość zagrożeń czyhających na dziecko w sieci. Przede wszystkim nauczyć dziecko samodzielnego poruszania się online.
1. Grunt to rozmowa
Poświęć czas i porozmawiaj z dziećmi na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzięki temu będzie ono wiedziało, że zawsze może zwrócić się do opiekunów z napotkanym w sieci problemem. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie: powiedz co można i czego nie wolno robić, w co można wierzyć, a na co należy uważać.
2. Wspólne odkrywanie Internetu.
Warto razem rozpocząć przygodę z siecią. Wspólne odkrywanie treści internetowych, pokazywanie właściwych zachowań, jak również potencjalnych zagrożeń przyczyni się do wzrostu świadomości dziecka na temat tego, jak postępować online. Poświęcony czas sprawi, że w przyszłości najmłodsi będą bardziej nieufni w stosunku do podejrzanych stron czy nie odpiszą na wiadomości od nieznajomych osób. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci.
3. Ustalenie limitów.
Dobrą praktyką jest ustalenie wspólnie z młodym internautą, jak długo i w jakich godzinach może korzystać z urządzenia. Dzięki temu dziecko będzie miało zapewniony odpowiedni balans między nauką a rozrywką, zrozumie jak wyznaczać priorytety i będzie miało świadomość, że rodzic troszczy się o to, jak spędza ono swój czas.
4. W trosce o prywatność.
Warto pomóc w stworzeniu prywatnego profilu, tak aby wiek, adres czy numer kontaktowy nie były ogólnodostępne dla wszystkich użytkowników sieci.Naucz dziecko wszystkich funkcjonalności mediów społecznościowych i tego jak zarządzać informacjami na własny temat.
5. Aplikacje ochronne.
Przed wręczeniem nowego urządzenia warto zainstalować na nim oprogramowanie zabezpieczające, które ochroni przed cyberzagrożeniami oraz zablokuje nieodpowiednie treści.
6. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści.
Stały monitoring pozwala na kontrolowanie treści udostępnianych dla naszych dzieci. Zgłaszanie niepożądanych treści do odpowiednich organów pozwoli wyeliminować potencjalne zagrożenie.
7. Bądź wyrozumiały.
Nie chcesz dopuścić do sytuacji w której działania w Internecie będą tematem tabu. Rozmawiaj bez oceniania i złości. W obawie przed karą dziecko może się nie przyznać do pewnych zachowań, lepiej, że poinformuje Cię o czymś i wspólnie ustalicie dalsze działania.
8. Obserwuj.
Monitoruj przestrzeganie ustalonych zasad i reaguj na dynamiczne zmiany w przestrzeni internetowej. Towarzysząc dziecku w codziennych aktywnościach masz szansę na bieżąco śledzić trendy pojawiające się w Internecie.
9. Kontroluj także urządzenia mobilne.
Pamiętaj, że dziś dostęp do Internetu z poziomu telefonu komórkowego staje się normą. Ponad 83% dzieci w Polsce posiada własny telefon.
10. Nie zapominaj o plusach korzystania z Internetu.
JAK MOTYWOWAĆ I WSPIERAĆ DZIECI DO SYSTEMATYCZNEGO UCZENIA SIĘ POZA SZKOŁĄ?
1. Wdrażaj dziecko do systematyczności, naucz dobrej organizacji pracy (odrabianie lekcji o tej samej porze i zadbaj o odpowiednie miejsce do nauki).
2. Pomagaj dziecku w odrabianiu lekcji i pokonywaniu trudności – nie oznacza to jednak, że masz wykonać zadanie za dziecko!
3. Pomóż mu zrozumieć polecenie, zaplanujcie poszczególne etapy niezbędne do wykonania zadania, w razie potrzeby udziel wskazówek.
4. Unikaj atmosfery napięcia, nie okazuj ciągłego niezadowolenia, lecz szukaj mocnych stron swojego dziecka i udzielaj mu wsparcia.
5. Dostrzegaj sukcesy i starania dziecka. Omawiając jego pracę, najpierw podkreśl dobre strony, wskazując nad czym mogło by jeszcze popracować. Czasami powstrzymaj się z oceną, zachęcaj do samooceny.
6. Chwal – za osiągnięcia, a także za włożony wysiłek.
7. Nie porównuj dziecka do rodzeństwa, kolegów, lecz do poprzedniego jego poziomu umiejętności – uświadamiasz mu w ten sposób postępy i motywujesz do dalszej pracy.
8. Nagradzaj małymi przyjemnościami: wspólne oglądanie filmu, gra w gry planszowe, spacer.
9. Okazuj życzliwe zainteresowanie sprawami szkolnymi dziecka.
10. Zamiast krytykować i oceniać – dodaj mu otuchy: „Wierzę, że ty to potrafisz” i zachęcaj je do wyciągnięcia własnych wniosków.
11. W przypadku zniechęcenia dziecka lub doświadczenia przez nie porażki, zachęć je do wymyślenia, jak można rozwiązać dany problem, zaproponuj własne pomysły i wspólnie zdecydujcie, które pomysły wydają się możliwe do zrealizowania.
JAK ZORGANIZOWAĆ DZIECIOM WARUNKI DO NAUKI W DOMU
1. Zanim zasiądzie do zeszytów, warto zadbać, by nic go nie rozpraszało: wyłączyć telewizor, radio, zamknąć drzwi do pokoju, sprawdzić czy nie dochodzą z innych pomieszczeń np. odgłosy świetnie bawiącego się rodzeństwa. Im mniej będzie dookoła rozpraszających bodźców, tym lepiej. Pamiętaj w pomieszczeniu w którym dziecko się uczy powinna panować CISZA.
2. Zadbaj by dziecko miało swój kącik do nauki, najlepiej z własnym biurkiem i krzesłem przystosowanym do wzrostu dziecka.
3. Ważne jest też by światło padało z lewej strony gdy dziecko jest praworęczne a z prawej gdy dziecko jest leworęczne.Oświetlenie elektryczne nie może być zbyt słabe, nie może też być zbyt jaskrawe.
4. Na biurku powinien panować porządek, znajdować się na nim powinny tylko rzeczy aktualnie potrzebne do odrobienia pracy domowej.
5. W pokoju nie może być duszno ani zbyt gorąco, optymalna temperatura to ok. 20 – 21 stopni Celsjusza.
6. Nie spodziewaj się, że dziecko będzie odrabiać pracę domową dwie godziny bez przerwy. Gdy się zmęczy nauką, jego koncentracja osłabnie. Dlatego najlepiej jest, by robiło w czasie uczenia krótkie 10-15-minutowe przerwy.
7. Jeśli dziecko odrabia pracę domową, nie przeszkadzaj mu. Nie pozwól też, by robiło to rodzeństwo.
8. Na atmosferę do nauki wpływa ilość książek w domu oraz nastawienie rodziców do szkoły i edukacji. Im bardziej RODZICE wspierają dziecko w nauce, tym lepsza jest atmosfera do uczenia się.
9. Bądź gotowy do pomocy, jeśli dziecko cię potrzebuje. Nie naciskaj jednak, jeśli o to nie prosi. Czasem lepiej je zostawić, by rozwiązało problem samo. Nie jest jednak dobrze, jak dziecko ma poczucie że jest ze swoimi szkolnymi problemami samo.
10. Gdy dziecko odrabia lekcje, dyskretnie sprawdzaj, czy rzeczywiście się uczy.
11. W młodszych klasach sprawdzaj czy dziecko odrobiło wszystko co było zadane, sprawdź też czy zadania wykonane są prawidłowo. Miej jednak świadomość, że w życiu każdego rodzica przychodzi czas, że musi pozwolić dziecku podejmować pewne decyzje samodzielnie, a na pewno pozwolić mu samodzielnie się uczyć i ponosić konsekwencje swoich wyborów.
12. Nigdy nie zapominajmy o jeszcze jednym potężnym narzędziu. Pochwała za odrobione lekcje skutecznie dodaje dziecku skrzydeł.
MATERIAŁY I FILMY EDUKACYJNE DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA DZIECI I MŁODZIEŻY W SIECI
Cyfrowobezpieczni pl Film dla rodziców
BEZPIECZNA RODZINA W INTERNECIE
Internet zabawek
Poradnik dla rodziców Sharenting i wizerunek dziecka w sieci 2020
Nastolatki wobec Internetu
Świat YouTube Broszura
Poradnik dla rodziców FOMO i nadużywanie nowych technologii 2019
Pomyśl zanim kupisz komputer, tablet, smartfon, laptop, konsolę, grę komputerową....pomyśl o jego bezpieczeństwie
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Kompendium dla rodziców i profesjonalistów.
Zagrożenia internetowe.
Dzieci w sieci gier komputerowych.
Nadmierne korzystanie z Internetu przez dzieci i młodzież.
Link: Broszura - Dzieci w wirtualnej sieci 2021