11 listopada Święto Niepodległości

08.11.2019 10:45

11 listopada Święto Niepodległości

"Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości". Józef Piłsudski

101 lat Niepodległej Polski

11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości

101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Także i w naszej szkole 08 listopada 2019r. odbyła się z tej okazji akademia. W uroczystym apelu, który rozpoczął się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu szkolnego, wzięli udział uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice.

Uczniowie klas IV-VIII przedstawili  program artystyczny pod kierunkiem p. Katarzyny Kubis i p. Urszuli Goździńskiej pt. „Z albumu Dziadka”, który uświetniony został patriotyczną nutą chóru szkolnego pod batutą p. Honoraty Skrzybalskiej. O godzinie 11.11 został przerwany występ i wspólnie odśpiewano cztery zwrotki hymnu narodowego, w ten sposób nasza szkoła włączyła się w akcję „Szkoła do hymnu” – przygotowaną przez MEN.

Po występie młodych artystów p. Małgorzata Urbańska podsumowała konkurs recytatorski „Polska – moja ojczyzna” dla uczniów z klas I -III, pierwsze miejsce zdobyli: Karol Kaźmierczak z kl. I, Zofia Wieczorek z kl. I, Marek Kasperczak z klasy II, laureaci zachwycili słuchaczy dojrzałą interpretacją recytowanych przez nich utworów poetyckich.

Na zakończenie uroczystości, pani dyrektor Beata Knop, podziękowała nauczycielom, uczniom i zespołowi śpiewającemu za piękne występy i cenną lekcję historii, która była także ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.

„11 listopada 1918 roku był pierwszym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Po  123 latach niewoli i nieobecności na mapie Europy, Polska stała się samodzielnym państwem. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę. Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r. – a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.”

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.