Dzień Bezpiecznego Internetu w Piętnastce.

25.02.2019 10:45

Dzień Bezpiecznego Internetu w Piętnastce.

Internet zrewolucjonizował wiele dziedzin ludzkiego życia. Jako narzędzie pracy i rozrywki stał się niezbędny w większości firm, instytucji i w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Umożliwia wszechstronną komunikację i ułatwia kontakty niwelując ograniczenia przestrzenne i zapewniając porozumiewanie się w czasie rzeczywistym. Ułatwia naukę i rozwijanie zainteresowań.

Jednak z używaniem Internetu wiążą się potencjalne niebezpieczeństwa, zagrażające w szczególny sposób najmłodszym jego użytkownikom. „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie” – to hasło jest kluczem do większości problemów i zagrożeń występujących w Sieci. Po drugiej stronie może być pedofil szukający na czatach potencjalnych ofiar, oszust wykorzystujący zaufanie podczas aukcji internetowej, haker włamujący się na nasze konto bankowe, czy morderca poznający przyszłą ofiarę w serwisie randkowym. Sam w sobie Internet nie jest ani zły, ani dobry – jest po prostu narzędziem… Tak jak np. samochód, który ułatwia i przyspiesza komunikację, ale z jego używaniem wiąże się pewne ryzyko. Nasze bezpieczeństwo jest w dużym stopniu zależne od zachowania innych ludzi. Konieczne staje się zarówno na drodze, jak i w cyberprzestrzeni, stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Wiele zależy również od nas samych, nie należy poruszać się w Sieci nie przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa. W samochodzie zapinamy pasy. Wchodząc do Internetu powinniśmy pamiętać o programie antywirusowym i firewallu. W poniedziałek 25 lutego 2019 roku cała szkoła żyła dniem, który miał zostawić w naszych umysłach trwały ślad - ślad rozwagi i mądrości w korzystaniu z Internetu... Uroczyste obchody tego dnia zintegrowało całą społeczność uczniowską. Przebiegało według wcześniej ustalonego harmonogramu. Na początek wszystkich uczniów powitała p. Agnieszka Piesik i przedstawiła zaproszonych na uroczystość gości: p. dyrektor Beatę Knop, p. młodszego aspiranta Mariusza Filipowicza, p. dzielnicowego Michała Wielowskiego, p. dzielnicowego Tomasza Wesołowskiego, p. psycholog Wiesławę Rymarczuk i p. pielęgniarkę Renatę Majewską. Następnie uczniowie obejrzeli krótkie przedstawienie wykonane przez uczniów  klasy Vb, VI, VII i VIII na temat bezpieczeństwa w Internecie, którego scenariusz przygotowała p. M. Marcinkowska. Po przedstawieniu p. Mariusz Filipowicz z Wydziału do spraw przestępczości gospodarczej i spraw przeciwdziałania cyberprzemocy przeprowadził dla uczniów naszej szkoły pogadankę na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz konsekwencji jakie grożą osobom wykorzystujących Internet w niewłaściwy sposób. Po przeprowadzonej prelekcji p. Ewa Kwaśniewska poprowadziła dalszą część uroczystości, podczas której uczniowie klas V-VIII prezentowali zadania, które wykonywali w ramach zadań związanych z bezpieczeństwem korzystania z Internetu: klasy Va i Vb – mapy myśli, Klasa VI – wierszyki, Klasy VII – VIII – prezentacje multimedialne. Uczniowie klas I – IV w ramach tych zadań zaprezentowali prace plastyczne w formie plakatów. Wszystkie zadania oceniało jury w składzie: p. dyrektor Beata Knop, p. młodszy aspirant Mariusz Filipowicz, p. psycholog Wiesława Rymarczuk, p. pielęgniarka Renata Majewska. Dodatkowo w skład jury oceniającego plakaty klas młodszych weszła przewodnicząca SU Celina Karolak. Na zakończenie uroczystości uczniowie klas V-VIII obejrzeli film „Amanda Todd – historia prawdziwa” o swojej rówieśniczce, która popełniła samobójstwo przez hejty na własny temat w Internecie. Po obejrzeniu filmu głos zabrała p. dyrektor Beata Knop, która uświadomiła uczniom, iż niewłaściwe i nadmierne korzystanie z nowych mediów, Internetu może doprowadzić do uzależnienia a nawet w drastycznych sytuacjach utarty zdrowia i życia. Koordynatorami Dnia Bezpiecznego Internetu były: p. M. Marcinkowska, p. E. Kwaśniewska i p. A. Piesik.