Dzień Papieski

16.10.2019 10:45

Dzień Papieski

16. 10.2019 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji XIX Dnia Papieskiego. Tegoroczne hasło tego wydarzenia to „Wstańmy, chodźmy”.

Uczniowie z wielkim przejęciem przedstawili zgromadzonej społeczności szkolnej,  przy pomocy pantomimy, treści związane z w/w  tematem. Uwieńczeniem spotkania było rozdanie dyplomów i nagród dla laureatów Szkolnego Konkursu Poetyckiego pt.: „Moje zrozumienie osoby Jana Pawła II wyrażone wierszem” oraz recytacja najwyżej ocenionych utworów. Oczywiście na zakończenie nie mogło zabraknąć ulubionej pieśni Jana Pawła II „ Barki”, którą wszyscy zgromadzeni z serca zaśpiewali. Należy też wspomnieć, iż wszystkie prace wykonane przez uczniów zostały zaprezentowane społeczności uczniowskiej na korytarzach szkoły.

Wydarzenie to było podsumowaniem projektu w ramach obchodów 100 rocznicy urodzin św. Jan Pawła II oraz XIX Dnia Papieskiego, odbywającego się pod hasłem „ Wstańmy, chodźmy”. W ramach tego projektu w miesiącu październiku w naszej szkole został zorganizowany Konkurs Poetycki pt. „ Moje zrozumienie osoby Jan Pawła II wyrażone wierszem…”

Celami konkursu było:

- propagowanie postaci, wartości, nauczania  Jana Pawła II.

- budzenie wrażliwości poetyckiej u uczniów,

- doskonalenie umiejętności językowych,

- rozwijanie uzdolnień literackich dzieci,

- poszukiwanie nowych talentów,

- wzmocnienie postaw patriotycznych.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I - VIII naszej szkoły.

Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych:

- Klasy od I -IV

- Klasy od V- VIII.

Uczestnik Konkursu miał za zadanie napisać wiersz na temat Jana Pawła II lub słów, które są mottem przewodnim konkursu. Wiersz powinien być napisany samodzielnie, nigdzie do tej pory nie publikowany i nie nagradzany. Jeden autor mógł nadesłać tylko 1 wiersz. Utwory należało składać do dnia 23 września 2019 r. u organizatora konkursu.

W konkursie uczestniczyło 20 uczniów.

W kategorii pierwszej (Klasy od I – IV) komisja w  skład, której wchodzili: pani dyrektor  Beata Knop, pani wicedyrektor Agata Kuświk, ks. proboszcz Andrzej Latoń, pani Adela Przybył – emerytowana nauczycielka języka polskiego, pani Ewa Kwaśniewska – pedagog, pani Dorota Kobza – przedstawicielka rodziców, wyróżniło następujące osoby:

I MIEJSCE   Amelia Ciechanowska - wiersz pt. „W Wadowicach”  z kl. II

I MIEJSCE Adrianna Kaczmarek - wiersz pt. „ Jan Paweł II – Nasz Papież” z kl. III A

II MIEJSCE  Julia Ambrożak – wiersz pt. „Święty Jan Paweł II” z kl. I

III MIEJSCE   Emilia Rosiak - wiersz pt. „ Jan Paweł II” z kl. III B

W kategorii drugiej (Klasy od V –VIII) Jury wyróżniło następujące osoby:

I MIEJSCE   Natalia Sadłowska - wiersz pt. „ Nadziejo z Polski” z kl. VIII

II MIEJSCE   Agnieszka Raszewska - wiersz pt. „Życie naszego papieża” z kl. VI B

III MIEJSCE   Filip Krzyżaniak - wiersz pt. „ Wiersz o Janie Pawle II” z kl. V A

I WYRÓŻNIENIE Marta Zawałowicz - wiersz pt. „ Moje zrozumienie osoby Jana Pawła II” z kl. VI B

II WYRÓŻNIENIE  Wiktoria Józwiak - wiersz pt. „Kochany św. Jan Paweł II” z kl. VI B

Kolejnym wydarzeniem związanym z Janem Pawłem, w które włączyli się uczniowie naszej szkoły, to Dzień Papieski połączony z Dniem Edukacji Narodowej, obchodzony  13.10.2019 r. w parafii św. Gotarda. Pragnąc włączyć wiernych w głębokie przeżywanie treści tego czasu, s. M. Martyna Stawińska wraz z uczniami i ich rodzicami, dyrekcją oraz  nauczycielami, przygotowała uroczystą oprawę liturgiczną Mszy Świętej sprawowanej dla dzieci o godz. 11.15. Społeczność naszej szkoły zjednoczyła się, by poprzez komentarze, czytania mszalne, psalm, modlitwę wiernych oraz procesję z darami, ukazać zgromadzonym na Mszy Świętej, niezwykłe bogactwo osobowości św. Jana Pawła II. W powyższych tekstach  staraliśmy się zaprezentować zarówno głębię nauki Jana Pawła II, jak i jego osobowość.

pantomima