Narodowe Czytanie 2019 w naszej szkole

13.09.2019 0:00

Narodowe Czytanie 2019 w naszej szkole

Po raz ósmy w pierwszych dniach września pod patronatem Pary Prezydenckiej miała miejsce akcja Narodowego Czytania. W tym roku czytano osiem nowel.

Podobnie jak w ubiegłych latach nasza szkoła włączyła w tę akcję. W piątek 6 września lekcje języka polskiego w klasach IV-VIII zostały poświęcone tejże akcji. W trakcie  zajęć nauczycielki:  p.U. Goździńska, p.A. Krawczyk, p.A. Kuświk i p.J. Żuberek  przybliżyły  nowelę jako gatunek literacki oraz czasy w których najczęściej pisano tego typu utwory. Ponadto  zaprezentowały najbardziej znanych polskich nowelistów i ich dzieła. Następnie  każda klasa poznawała inną nowelę z tegorocznej listy Narodowego Czytania 2019:

klasa IV – „Dym” M. Konopnickiej,

klasa V – „Katarynka” B. Prus,

klasa VI i VII – „Dobra pani” E. Orzeszkowa,

klasa VIII – „Sachem” H. Sienkiewicza.

Nauczyciel opowiadał główny wątek danej noweli, a następnie czytał wybrany fragment. Na zakończenie omówił konkurs związany z wysłuchanym utworem.

Oto tematy konkursów dla poszczególnych klas:

kl. IV: Wspólny posiłek to coś wyjątkowego. Wykonaj zaproszenie na kolację;

kl. V: Od pokoleń wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. Zredaguj ogłoszenie o koncercie kataryniarza;

kl. VI - VII: Napisz własne zakończenie noweli „Dobrej pani”;

Wstała i psa niosąc w objęciu, zbliżyła się do jednego z wychodzących na ganek okien domu. Usiadła na ławce i wnet zerwała się z niej.

– Popatrzym przez okno, Elfku, zobaczym, co tam w pokojach dzieje się… Może tam pani jest… może nas zawoła… - napisz swoje zakończenie noweli „Dobra pani”

kl. VIII: Napisz własne zakończenie noweli „Sachem”;

Nagle nieludzkie wycie wyrwało się z piersi wodza, zakołysał się silniej, wskoczył na drewniany kozieł, stojący pod żyrandolem, i wzniósł drąg. Straszna myśl przeleciała jak błyskawica przez głowy: rozbije świecznik i zaleje cyrk potokami płonącej nafty. Z piersi widzów wyrwał się jeden okrzyk. Ale cóż to? Z areny wołają: stój! stój!… Wodza nie ma! zeskoczył, znikł w wyjściu… - napisz swoje zakończenie noweli „Sachem”

Prace konkursowe uczniowie oddają nauczycielowi języka polskiego do 24 września (wtorek). Zachęcamy wszystkich do udziału w konkursie i z niecierpliwością czekamy na prace.