Noc w szkole

29.10.2018 22:26

Noc w szkole

Szkoła nie musi kojarzyć się tylko z nauką i ciężką pracą. Jak miło czasem oderwać się od podręczników szkolnych, spojrzeć na szkołę z innej strony i poznać miejsca w których na co dzień nie bywamy.

Taką atrakcję nasza szkoła zapewniła swoim uczniom w nocy z piątku na sobotę 26 na 27 października 2018r. Uczniowie z klas IV- VIII , odpowiednio przygotowani, czyli wyposażeni w poduszki, śpiwory i oczywiście mnóstwo energii i pozytywnego nastawienia, wzięli udział w „Niezapomnianej nocy”, na którą przygotowano wiele atrakcji.

Na godzinę rozpoczęcia stawiło się łącznie 80 uczniów.

Celem tego wydarzenia była:

- integracja  społeczności szkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie;

- czerpanie radości ze wspólnej zabawy, kształtowanie umiejętności;

- współdziałania i współpracy w zespole, ukazanie różnych sposobów;

- zagospodarowania wolnego czasu, rozwijanie postawy patriotycznej;

- bezpieczeństwa podczas używania internetu;

- rozwijanie stosunków koleżeńskich i przyjacielskich.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 20:00. Uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej gdzie przypomniano im zasady bezpiecznego zachowania podczas wspólnej zabawy. Po pierwszych okrzykach zachwytu i radości wyrażonej licznymi piskami, przystąpiliśmy do wspólnej zabawy przy ulubionej muzyce uczniów. O godzinie 21:30 wszyscy rozeszli się do klas i wspólnie z opiekunami zjedli kolację.

Po posiłku wszyscy uczcili 100. rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości podczas „Wieczorku Niepodległościowego”. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki przy „ognisku” na sali gimnastycznej. O godzinie 22:30 rozpoczęły się gry i zabawy integracyjne.  O północy ogłoszono czas na toaletę wieczorną i ciszę nocną. Uczniowie oglądali filmy o tematyce przyjaźni i bezpiecznego korzystania z internetu. O siódmej rano ogłoszono pobudkę i sprzatanie klas. Wszyscy uczestnicy „nocy w szkole’’ w doskonałych humorach opuścili budynek szkoły i pytali się kiedy będzie kolejna taka noc.

Poprzez wspólne przeżywanie razem z podopiecznymi tej „przygody” opiekunowie dyskretnie realizowali postawione sobie cele. Dzieci uczyły się samodzielności i odpowiedzialności (w pobliżu nie czuwali rodzice!), a także umiejętności podejmowania ważnych dla siebie i innych decyzji. Dzieciaki miały możliwość poznać inne niż na co dzień formy spędzania wolnego czasu i być współorganizatorami naprawdę dobrej zabawy, a spędzenie nocy poza domem, w warunkach częściowo, można rzec, „spartańskich” na pewno uczyniło z uczestników tego wydarzenia osoby bardziej dorosłe i odpowiedzialne. Taka noc w szkole, to doskonała okazja do lepszego poznania wychowanków, a dla nich okazja do głębszej integracji, przełamywania różnorodnych barier, umacniania więzi.

Podczas „nocki w szkole” dzieci zobaczyły szkołę od innej, mniej oficjalnej strony. Atmosfera zabawy, akceptacji, życzliwości, która towarzyszyła tej imprezie na pewno pozwoliła uczniom polubić szkołę i odnaleźć tu swoje miejsce, a przejście wieczorem po szkolnych korytarzach w domowych kapciach i pidżamach pomogło traktować szkołę jak drugi dom. Okazało się, że niewielkim nakładem środków można sprawić dzieciom przyjemność, pokazać jak w sposób wartościowy i rozwijający, a jednocześnie przyjemny, spędzić czas.