Projekt "Książka uczy i bawi"

08.03.2019 0:00

Projekt

Dnia 7 marca br. pani Agnieszka Krawczyk przeprowadziła w klasie IVb zajęcia otwarte z języka polskiego dla rodziców i nauczycieli. Szczególnym gościem była pani wicedyrektor Agata Kuświk.

Tematem zajęć było podsumowanie projektu „Książka uczy i bawi”. Dzieci wcześniej miały podane zadania do zrealizowania po przeczytaniu wybranej przez siebie książki, która uznały za wartą polecenia koleżankom i kolegom.

Czwartoklasiści  były bardzo zaangażowani i chcieli jak najciekawiej zaprezentować przeczytane książki, przygotowali plakaty, wzięli rekwizyty (czekoladę, książki, ilustracje, mapy, globus), które miały wzmocnić ich słowa podczas wypowiedzi.  Pracowali szybko i dokładnie. W grupach potrafili sobie nawzajem pomagać, pokazywać, ułatwiać pracę. Widać było, ze rozumieją, iż to jest praca wspólna, a nie tylko indywidualna. Liderzy grup kierowali pracą całej grupy, podpowiadali występującym, starali się nadać tempo prezentacjom. Dzieci pięknie przedstawiły lekturę w pudełku (grupa Miłośników zwierząt), potrafiły wskazać wartościowe myśli z przeczytanej książki, np. Roksana powiedziała, na podstawie książki Beaty Pawlikowskiej, że każdy człowiek ma wpływ na życie innych ludzi ze względu na to, jak postępuje. Wszyscy młodzi czytelnicy potrafili uzasadnić czy ich książka uczy, czy bawi.

Ciekawym elementem lekcji była ocena pracy poszczególnych grup przez wszystkich uczniów – wygrała grupa „Reportażu podróżniczego”. Największą trudność sprawiła uczniom samoocena, czyli dokonanie oceny, co potrafią już najlepiej wykonać, a nad czym muszą jeszcze popracować. W końcu wszystkim udało się to określić i umieścić karteczki na  odpowiednim poziomie „góry”. To był wyjątkowo udany projekt.