Szkolny Dzień Życzliwości

12.02.2020 0:00

Szkolny Dzień Życzliwości

„Życzliwe słowa przyjaciół mogą być krótkie i łatwe do wypowiedzenia, ale ich działanie jest naprawdę wielkie.”

Choć kultura dnia codziennego wymaga uprzejmości względem innych, często zapominamy o dobrych, a tak wiele znaczących słowach i gestach, które sprawiają, że wszystko jest przyjemniejsze – rozmowa, podróżowanie, praca. Dzięki bezinteresownym uczynkom codzienność staje się bardziej kolorowa, a życzliwość sprawia, że życie staje się łatwiejsze. Zatem - kim jest człowiek życzliwy? To osoba nastawiona przychylnie do innych, ciesząca się z ich sukcesów, dobra i serdeczna.

W naszej szkole 12 lutego obchodziliśmy po raz pierwszy „Światowy Dzień Życzliwości, Pozdrowień i Uśmiechu”. Ta zimowa środa na długo pozostanie w pamięci uczniów. Od wczesnych godzin rannych szkoła tętniła życiem, a uśmiech towarzyszył wszystkim. Dzieci witały w progu szkoły swoich kolegów i koleżanki oraz ich rodziców i najbliższych, a także nauczycieli i pracowników szkoły serdecznym uśmiechem, miłym słowem. Zorganizowano także kilka konkursów:
-literacki – wiersz lub rymowanka na temat życzliwości, kultury, tolerancji; propagującego kulturalne, grzeczne zachowanie,
-plastyczny – logo Dnia Życzliwości,
-gazetka ścienna.

Tego dnia działała także „Poczta życzliwości”. Każdy mógł przekazać życzliwe, ciepłe słowa do wybranych osób. Koordynatorkami Dnia Życzliwości w szkole były Panie: Urszula Goździńska oraz Ewa Kwaśniewska.

Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy. Ten dzień utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień. Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużmy to na kilkadziesiąt następnych. Niech to będą tygodnie i miesiące życzliwości. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!