Szóstoklasiści w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza oraz w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

29.11.2018 21:43

Szóstoklasiści w Centrum Rysunku   i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza  oraz w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

Grafika artystyczna oraz kaligrafia - warsztaty

Uczniowie z klasy szóstej wzięli udział w warsztatach graficznych w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu. Zajęcia rozpoczęły się od wysłuchania krótkiego wykładu Pani Anny Tabaki na temat życia i twórczości kaliskiego artysty.

Następnie zadaniem szóstoklasistów było wykonanie grafiki inspirowanej zbliżającymi się świątami Bożego Narodzenia oraz drewnianymi figurkami zwierząt, które przywiózł z podróży Tadeusz Kulisiewicz. Uczniowie wykonali matrycę na styropianie, później po jej pokryciu farbą drukarską, stworzyli odbitkę za pomocą prasy drukarskiej.

Na zakończenie spotkania uczestnicy warsztatów zwiedzili pracownię artysty oraz obejrzeli wystawę pt. "Skarby z dawnej zakrystii".

Następnie szóstoklasiści udali się na zajęcia biblioteczne do Książnicy Pedagogicznej. Czekała tam na nich Pani Anna Wojtynka, która opowadziła ich po wystawie "Szkoła naszych dziadków i pradziadków".

Uczniowie mogli zobaczyć, jak kiedyś wyglądały ławki szkolne, zeszyty czy piórniki. Po czym zasiedli do stołów i odbyły się ćwiczenia z kaligrafii. Do dyspozycji były pióra gęsie i pióra ze stalówską oraz atrament. Choć zadanie wydawało się proste, nie udało się uniknąć kleksów.

Dzień ten był pełen wrażeń i na długo pozostanie w pamięci, a z przywiezionych prac graficznych i kaligraficznych uczestnicy wycieczki byli bardzo dumni :)