Tydzień Bibliotek w Kaliszu

08.05.2020 0:00

Tydzień Bibliotek w Kaliszu

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek przypada 8 maja i rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Święto zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 roku.

W piątek, 8 maja br. o godzinie 12.00, przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz władz Miasta Kalisza, złożą kwiaty pod pomnikiem patrona biblioteki Adama Asnyka oraz przed pomnikiem książki.

„XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek” świętowany będzie od 8 do 15 maja, a jego hasło brzmi „Zasmakuj w bibliotece”.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka przygotowała następujące propozycje:

- akcję pod hasłem „Jak czytam?”, skierowaną do dzieci  i młodzieży. Polega ona na uchwyceniu na fotografii momentu lektury.

j

Videoblog „W białych rękawiczkach” – nie bez powodu brzmi tajemniczo. Podczas Tygodnia Bibliotek – specjalnie dla naszych czytelników – pokażemy, oczywiście wirtualnie, wyjątkowe miejsce. Będzie to magazyn z najstarszymi i najcenniejszymi książkami oraz dokumentami z naszych zasobów. Każdego dnia, od 8 do 15 maja, Monika Sobczak-Waliś podzieli się swoją pasją i wiedzą na temat starodruków z Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Głównej. To wszystko na naszym profilu Facebook oraz kanale YouTube.

i

Z okazji Tygodnia Bibliotek odbędzie się również wyjątkowa premiera teatrzyku Kamishibai. Nasi bibliotekarze przeczytają i zaprezentują bajkę pt. “Snyganki”, którą specjalnie dla czytelników kaliskiej biblioteki napisała i zilustrowała Agnieszka Zaśko. Premiera 8 maja 2020 roku.

l

W tym czasie ukaże się również nowy tutorial „Podpisz się jak…”. Jego autorem jest Mateusz Halak, który zaprezentuje wyjątkową, szczególnie w erze mediów cyfrowych, umiejętność. Za pomocą pióra „sfałszuje” podpisy postaci historycznych.

m

Z okazji Tygodnia Bibliotek ukażą się również posty nawiązujące dosłownie do głównego hasła tegorocznych obchodów – „Zasmakuj w bibliotece”. Cykl CZYTAM-MNIAM będzie przypominał, że są książki, przy lekturze których można wręcz zgłodnieć. Opisane w nich potrawy mogą stać się inspiracją dla wielu kulinarnych wyzwań. Przepisy prosto z literatury ukazywać się będą każdego dnia podczas Tygodnia Bibliotek na naszym profilu Facebook. CZYTAM-MNIAM zapewne przypomni wielu czytelnikom, że książki warto smakować.

g

Więcej szczegółów na stronie biblioteki: http://mbp.kalisz.pl/