Dzień Języka Polskiego

21.02.2022 15:38

Dzień Języka Polskiego

Dnia 21 lutego 2022 roku w naszej szkole został zorganizowany Dzień Języka Ojczystego przez panie: Joannę Kasperczak, Urszulę Goździńską oraz Agnieszkę Krawczyk.

Z tej okazji przygotowana została gazetka upamiętniająca Dzień Języka Ojczystego. Na plastyce uczniowie klasy czwartej wykonali plakaty utrwalające zasady pisowni „rz” i”ż”.  Na lekcjach wychowawczych  we wszystkich klasach IV – VI zostały przedstawione prezentacje zawierające m.in. filmiki dotyczące historii języka polskiego, okoliczności utworzenia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ciekawostki  z prehistorii języka praindoeuropejskiego, znaczenia dawnych imion oraz średniowiecznych wulgaryzmów. Wszyscy uczniowie klas IV – VIII otrzymali barwne wklejki do zeszytu języka polskiego przypominające, jakim kolorem uczniowie będą zaznaczać w temacie i celach odmienne części mowy:

- niebieski – rzeczownik

- zielony – czasownik

- fioletowy – przymiotnik

- pomarańczowy – liczebnik

- żółty  - zaimek

Na zakończenie w klasach odbył się Quiz z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego dla wszystkich uczniów z klas IV-VIII dotyczący znajomości zagadnień prezentowanych podczas zajęć.

Jury oceniło prace i  przyznało następujące miejsca:

klasa IVa:

I miejsce: Hubert Matusiak

II miejsce: Natalia Łajs, Dominika Witasiak, Gabrysia Nowacka

III miejsce: Gloria Borecka, Wiktoria Szperzyńska, Maja Klimkiewicz, Lena Duchatkiewicz

klasa Va:

I miejsce: Lena Mikołajczyk, Mikołaj Kuświk,

II miejsce: Jan Żuberek,

III miejsce: Szymon Skiba, Adrianna Kaczmarek, Amelia Balcerzak, Norbert Owsiany, Iga Matysiak, Blanka Kwaśniewska,

klasa Vb:

I miejsce: Maciej Zaleski, Adam Trębacz, Veronika Liberzbakh, Anna Darul

II miejsce: Michał Wącław