XXI Dzień Papieski

11.10.2021 0:00

XXI Dzień Papieski

Polska może szczycić się wieloma wspaniałymi postaciami, które na przestrzeni wieków jaśniały niezapomnianym blaskiem. Jedną z takich osób był św. Jan Paweł II, który przeszedł do historii jako Jan Paweł Wielki - Papież Przełomu Wieków.

Kościół w Polsce pragnąc zachować dziedzictwo tego wyjątkowego zastępcy Pana Jezusa na ziemi, podjął w 2000 roku inicjatywę obchodów Dnia Papieskiego. Odbywa się on co roku, w niedzielę poprzedzającą dzień 16 października - datę wyboru na stolicę Piotrową.

Tegoroczny XXI Dzień Papieski odbył się 10 października. SM. Martyna Stawińska, pragnąc włączyć w tę inicjatywę społeczność naszej szkoły, przygotowała wraz z uczniami i ich rodzicami uroczystą oprawę liturgiczną Mszy Świętej dla dzieci sprawowaną w kościele pw. św. Gotarda o godz. 11.15. Śpiew pieśni, modlitwa wiernych, komentarz do darów, dary nawiązywały do życia św. Jana Pawła II. Uwieńczeniem eucharystycznego dziękczynienia za dar Papieża Polaka było zaśpiewanie przez uczniów Sp. 15  hymnu napisanego z okazji 100 lecia urodzin św. Jana Pawła II.

Drugim etapem obchodów Dnia Papieskiego był apel przygotowany dla wspólnoty szkolnej. W montaż słowno – muzyczny przygotowany przez siostrę włączyli się przedstawiciele klasy VII b: Gabriela Banasiewicz, Alina Ludwiczak, Gabriela Mikuła, Franciszek Nawrocki, Mikołaj Nowacki, Maja Nowacka, Jakub Nowacki, Gabriela Sobczak. Uczniowie ci, z wielkim przejęciem, przedstawili zgromadzonym na apelu naukę św. Jana Pawła II. W wypowiadanych refleksjach ukazywali, jak słowa Wielkiego Papieża „Nie lękajcie się!”, wypowiedziane podczas Mszy Świętej pontyfikalnej, przewijały się przez wszystkie lata Jego posługi i skierowane były do różnych grup. Papież przemawiał w ich imieniu i w pokojowy sposób troszczył się o poszczególne sprawy. Sam dawał przykład, jak żyć w zaufaniu do Boga, nie ulegając przygnębiającym lękom.

Słowa te potwierdzały zdjęcia znajdujące się w przygotowanej przez siostrę prezentacji. Obsługiwał ją, z wielkim wyczuciem sytuacji, Kornel Barczewski, także uczeń kl. VII b. Treści te były przeplatane piosenkami nawiązującymi do tegorocznego hasła. Refren góralskiej piosenki pt. „Nie lękajcie się!” zaśpiewała przy akompaniamencie trójkątów, grzechotek i tamburyna klasa III. Drugą pieśń pt.: „Ty tylko mnie poprowadź, Panie mój” zaśpiewał z niezwykłą subtelnością Marek Kasperczak z kl. IV, natomiast ostatnią – hymn z okazji 100 lecia urodzin św. Jana Pawła II z mocą przedstawili uczniowie z kl. VIII b - Wiktoria Józwiak i Miłosz Duchatkiewicz.

O tym, jak dzieci i młodzież świetnie „rozumieją się” z Janem Pawłem II świadczy fakt, iż wielu uczniów zgromadzonych na apelu wyrażało swoje uznanie i wdzięczność za przedstawione treści.

Kolejnym elementem Dnia Papieskiego był Konkurs Plastyczny zorganizowany w naszej szkole, odbywający się pod hasłem: Zagrożenia i lęki współczesnego świata, a słowa św. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się!”. Relację z tej inicjatywy przekażemy w późniejszym terminie, gdyż konkurs jeszcze trwa.

Pieśń "Ty tylko mnie poprwoadź" w wykonaniu Marka Kasperczaka można obejrzeć pod tym linkiem: Marek Kasperczak

Hymn z okazji 100 lecia urodzin św. Jana Pawła II w wykonaniu Wiktorii Jóźwiak i Miłosza Duchatkiewicza można obejrzeć pod tym linkiem: Wiktoria Jóźwiak, Miłosz Duchatkiewicz