XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Cywilizacja życia"

23.10.2023 0:00

XXIII  Dzień Papieski  pod hasłem „Cywilizacja życia

Chlubną tradycją Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Kaliszu jest troska o pielęgnowanie wartości pozostawionych nam przez wielkiego rodaka św. Jana Pawła II.

Wspaniałą okazją, by przybliżyć najmłodszemu pokoleniu tę wyjątkową postać papieża jest obchodzony corocznie Dzień Papieski.

Decyzją Konferencji Episkopatu Polski, tegoroczny XXIII już Dzień Papieski odbywał się pod hasłem „Cywilizacja życia”. Temat ten został najpierw przybliżony wiernym parafii św. Gotarda w ramach Eucharystii sprawowanej dla dzieci o godz. 11.15 w dniu 15 października 2023 r. W oprawę liturgiczną tej Mszy Świętej s.M. Martyna Stawińska - katechetka w SP. 15 zaangażowała uczniów poszczególnych klas tejże placówki, a także rodziców, dziadków oraz nauczycieli.

Kolejnym etapem rozważania tegorocznego hasła był okolicznościowy Apel, który odbył się 23 października 2023 r., a który zgromadził całą społeczność szkolną. Na Apel z okazji XXIII Dnia Papieskiego przybył również ks. Jarosław Powązka – dyrektor Wydziału Katechetycznego.

W ramach uroczystości uczniowie naszej szkoły przedstawili montaż słowno - muzyczny, w którym ukazali najważniejsze myśli św. Jana Pawła II dotyczące niezwykłej wartości życia ludzkiego.

Zapoznali zgromadzonych z czterema zasadami, które według św. Papieża tworzą cywilizację życia:

Są nimi: pierwszeństwo osoby nad rzeczą, etyki nad techniką, umiłowanie tego, by „bardziej być” przed dążeniem, aby „więcej mieć” oraz pierwszeństwo miłosierdzia nad sprawiedliwością.

Uczniowie poprzez refleksję, prezentację multimedialną, scenki, piosenki wskazali, iż tak naprawdę na każdym miejscu i w każdej sytuacji chodzi o to, by pozwolić mówić i działać miłości, która „czyni wszystko nowym”, która troszczy się o zabezpieczenie dobra, a oddalenie wszelkiego zła.

Niech zaangażowanie młodych pokoleń w krzewienie nauki pozostawionej nam przez naszego św. Rodaka przyczyni się do głębokiego wzrostu duchowego zarówno uczniów, jak i tych, którzy stali się odbiorcami podjętych przez nich działań. Niech bogactwo tych przeżyć i doświadczeń stanowi solidny grunt pod budowę przyszłych pięknych wspólnot rodzinnych.