OBCHODY DNIA PATRONA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 15 IM. SZARYCH SZEREGÓW W KALISZU - 10.05.2022 r. 30 LAT Z NASZYM PATRONEM ORAZ XV MIĘDZYSZKOLNY FESTIWAL PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

10.05.2022 9:00

OBCHODY DNIA PATRONA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 15  IM. SZARYCH SZEREGÓW W KALISZU - 10.05.2022 r.   30 LAT Z NASZYM PATRONEM   ORAZ  XV MIĘDZYSZKOLNY  FESTIWAL PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

„ Dla tych , którzy odeszli w nieznany świat, płomień na wietrze kołysze wiatr. Dla nich tyle kwiatów i niebo błękitne nad nami. Dla nich harcerskie warty i chorągiewek gromada, I dla nich ten dzień...”

Dzień 10 maja, to od 30 lat wyjątkowa data w kalendarium Szkoły Podstawowej nr 15 w Kaliszu, wtedy to obchodzony jest  Dzień Patrona Szkoły  im. Szarych Szeregów.  W tym roku wyjątkowo uroczyście celebrowany był ten dzień, ponieważ szkoła świętowała również 15 Międzyszkolny Festiwal Pieśni Patriotycznej pt. „Zaśpiewajmy z Ukrainą” zorganizowany dla szkół Kalisza i powiatu kaliskiego pod honorowym patronatem Prezydenta Krystiana Kinastowskiego. Wśród 26 uczestników festiwalu w tym roku nie zabrakło również dzieci z Ukrainy, które uczęszczają do kaliskich szkół, a które zostały zaproszone do udziału w festiwalu.

W ten niezwykły dla placówki dzień swą obecnością zaszczycili nas: Pan Grzegorz Kulawinek – Wiceprezydent Miasta Kalisza, Radni Miasta Kalisza – Pani Elżbieta Dębska i Pan Marian Durlej, Ks. prałat dr Andrzej Latoń – proboszcz parafii św. Gotarda w Kaliszu, Pani Alicja Januszkiewicz – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Kaliszu, Pani Naczelnik Wydziału Edukacji w Kaliszu – Ewelina Dudek, przedstawiciele Rady Osiedla Piwonice oraz Rad Rodziców szkoły i przedszkola.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz szkolnego i złożeniu przez przedstawicieli uczniów, harcerzy i Rady Rodziców, a także zaproszonych gości kwiatów i zniczy pod pamiątkową tablicą, głos zabrała Pani dyrektor – Beata Knop, która podkreśliła rolę patrona w życiu każdej szkoły, a szczególnie bohaterstwo harcerzy, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, a nam odchodząc pozostawili ponadczasowe wartości widniejące na szkolnym sztandarze: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Pani dyrektor pokusiła się również o kilka słów refleksji nad tym,

(…) Kim jestem?
Co dla mnie jest ważne?
Do czego dążę?
Jakie miejsce w moim życiu zajmuje Szkoła, Patron, moje miasto, Ojczyzna, Europa?
Jakie zasady, autorytety we współczesnym świecie musimy pielęgnować, jakie kształtować wartości by mógł przetrwać świat i człowiek (…)

Ogłosiła również wyniki XV  Międzyszkolnego Festiwalu Pieśni Patriotycznej, a z rąk Pana Wiceprezydenta laureaci otrzymali nagrody i zaprezentowali się przed zgromadzonymi. Jury składało się z 4 osób, w jej skład wchodzili: przewodniczący Pan dr Krzysztof Niegowski (kompozytor, dyrektor, wykładowca) członkowie: Pani Ewelina Dudek (naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza), Pani Joanna Frontczak (doradca metodyczny języka polskiego jako obcy), Pan Grzegorz Walendowski (nauczyciel w MDK w Kaliszu). Pani dyrektor – Beata Knop przysłuchiwała się wszystkim występom i wytypowała Nagrodę Dyrektora.W kilku słowach Festiwal podsumował pan dr Krzystof Niegowski – przewodniczący tegorocznego jury.

Werdykt jury:

Kategoria solista kl.4-6

I miejsce – Jagoda Krzyżaniak SP nr 8 w Kaliszu (opiekun: Piotr Forysiak)

II miejsce – Noemi Sita SP nr 7 w Kaliszu (opiekun: Edyta Stangret – Nowak)

III miejsce – Antoni Kasprzak SP w Woli Droszewskiej (opiekun: Jacek Woszczek)

Kategoria solista kl. 7 – 8

I miejsce – Małgorzata Krzywoźniak SP nr 12 w Kaliszu (opiekun: Krystyna Witasiak)

II miejsce – Gabriela Frątczak SP w Morawinie (opiekun: Magdalena Zgirska)

III miejsce – Amelia Borowska SP nr 15 w Kaliszu (opiekun: Honorata Skrzybalska)

Nagroda Dyrektora SP nr15 w Kaliszu: Yevhen Bardachov SP nr 4 w  Kaliszu (opiekun: Danuta Petrykowska)

Następnie zaproszeni goście oraz przedstawiciele społeczności szkolnej obejrzeli montaż słowno-muzyczny pod hasłem 30 lat z naszym Patronem, który przygotowały Pani Agnieszka Krawczyk i Pani Honorata Skrzybalska. Zarówno podczas festiwalu jak i podczas uroczystości poświęconej naszemu Patronowi przedstawiona została prezentacja multimedialna ukazująca i podsumowująca 30 letni dorobek naszych szkolnych działań związanych z niezwykłym Patronem – Szarymi Szeregami.

Niewątpliwie sukcesem placówki jest organizowanie od 15 lat Festiwali Pieśni Patriotycznych oraz budowanie tradycji, kształtowanie postaw patriotycznych, wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro poprzez: orgaznizowane wycieczki do Warszawy śladami Szarych Szeregów, realizowane projekty, orgaznizowane konkursy, wystawy, spotkania z bohaterami tamtych dni oraz  działalność harcerska. Uwieńczeniem obchodów XXX lecia nadania Szkole Podstawowej nr 15 imienia Szarych Szeregów była uroczysta msza w kościele pw. Św. Gotarda. Ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci.

Zdjęcia z uroczystości autorstwa p. Tomasza Bąka    Bardzo dziękujemy!