Noc Zawodowców

04.10.2019 22:00

Noc Zawodowców

W piątek 4 października na terenie trzech miast: Kalisza, Pleszewa oraz Jarocina odbyło się już po raz drugi, jedno z większych wydarzeń promujących edukację zawodową oraz rzemiosło na terenie Południowej Wielkopolski, którego głównym organizatorem był Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.

Współorganizatorami była Izba Rzemieślnicza w Kaliszu oraz Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Marka Woźniaka.

Celami akcji było nie tylko popularyzacja kształcenia dualnego i zawodowego, czy pogłębianie wiedzy na temat różnych zawodów, ale również rozwijanie kreatywności, umiejętności logicznego myślenia oraz kształtowanie umiejętności dobrej organizacji zadań własnych.

Wzorem roku ubiegłego i tym razem została we wszystkich lokalizacjach rozegrana gra miejska „Zawodowy Express”, podczas której młodzież pod osłoną nocy zmagała się z konkurencjami przygotowanymi na terenie miasta w wybranych zakładach rzemieślniczych. Organizatorzy zadbali również, aby dla dzieci, które nie chcą korzystać z tej formy aktywności, zostały przygotowane inne atrakcje, stąd równolegle w trakcie gry, odbyły się w Zespole Szkół Samochodowych im. Stanisława Staszica w Kaliszu zmagania szkolne „Be A Master” polegające między innymi na sprawdzeniu wiedzy z zakresu BHP, czy konkurencjach w udzielaniu pierwszej pomocy, a także planszówkowy zawrót głowy, czyli rozgrywanie gier planszowych z zakresu doradztwa zawodowego i przedsiębiorczości.

Naszą szkołę po raz pierwszy reprezentowała 10 osobowa drużyna z klasy 8 w skład której weszli: Natalia Płotek, Natalia Bartczak, Natalia Sadłowska, Monika Smoliga, Agata Tarnawska, Maciej Lewandowski, Piotr Piotrowski, Stanisław Ludwiczak, Nikola Gołębiowska i Michał Laskowski. Opiekę nad drużyną rywalizującą w „Be A Master” sprawowała p. Honorata Skrzybalska – wychowawca klasy, a nad drużyną biorącą udział w „Zawodowym Expressie” – p. Agnieszka Piesik.. W ten sposób cała drużyna walczyła o jak najszybsze wypełnienie planszy do gry zdobytymi punktami. Dzieci dzięki temu uczą się skutecznej komunikacji, efektywnej współpracy i gry zespołowej, poznając także różne zawody, profesje i zdobywając wiedzę na temat realnych warunków pracy.

Impreza rozpoczęła się punktualnie o godzinie 17:00 w siedzibie Izby Rzemieślniczej w Kaliszu na ulicy Częstochowskiej skąd obie drużyny w pięcioosobowych składach wyruszyły zdobywać punkty. Drużyna p. Agnieszki Piesik wylosowała pierwszy punkt zdobycia punktów bardzo daleko bo aż na osiedlu Majków na ulicy Stawiszyńskiej – cukiernia Schulz, dlatego też biegiem ruszyła w drogę. Kolejnym punktem była pracownia mebli Drewland na tej samej ulicy. Następnie udała się na ulicę Widok do kolejnej cukierni Gucio i zakładu fryzjerskiego Ireny Cichej na ul. Konopnickiej. Ostatnie dwa punkty to zakład „Pro-Moto-Car” Waszak na ul. Rajskowskiej a ostatnie miejsce, które odwiedziła nasza drużyna już bardzo zmęczona to firma AGRO-STAR na ul. Owsianej, po czym udała się biegiem na metę do Zespołu Szkół Samochodowych w Kaliszu. Ostatecznie zajęliśmy 5 miejsce wśród 13 szkół podstawowych. GRATULUJEMY!

Partnerami w realizacji inicjatywy są:

- Cech Rzemiosł Budowlanych i Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości Związek Pracodawców w Kaliszu

- Związek Rzemieślników Cechowych w Kaliszu

- Zespół Szkół Samochodowych im Stanisława Staszica

- Cech Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Pleszewie

- Zespół Szkół Usługowo – Gospodarczych w Pleszewie

- Cech Rzemiosł Różnych w Jarocinie

- Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Jarocinie

 W organizację całego przedsięwzięcia włączyły się również lokalne firmy i instytucje: Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Pratt& Whitney Kalisz, Teknia Kalisz, Grupa Colian oraz Nestle.

Nasza szkoła - film promocyjny E-dziennik Archiwum ePUAP BIP Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty OKE Poznań ODN Kalisz
Dzwonki
Godz. 0
6:45
7:45
Godz. 1
8:00
8:45
Godz. 2
8:55
9:40
Godz. 3
9:50
10:35
Godz. 4
10:45
11:30
Godz. 5
11:50
12:35
Godz. 6
12:50
13:35
Godz. 7
13:45
14:30
Godz. 8
14:40
15:25
Godz. 9
15:35
16:20
Nadchodzące wydarzenia

27.02.2020 godz. 16:00

Drzwi Otwarte Szkoły

Zobacz pozostałe wydarzenia >