Spotkanie międzykulturowe z Gujaną
29.03.2021 14:28
Zapraszamy do zapoznania się z relacją ze spotkania z Gujaną.
W połowie marca klasa 7a uczestniczyła w spotkaniu online z klasą z Gujany, jedynego kraju w Ameryce Południowej, gdzie mówi się po angielsku w pracy, w domu i w szkole. Ze względu na to, że Gujana była w przeszłości kolonią brytyjską, angielski jest praktycznie jedynym językiem, którego Gujańczycy używają. Państwo to uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii stosunkowo niedawno bo w 1966 roku. Ciekawie wygląda w nim religijność ludności. Prawie połowa obywateli wyznaje protestantyzm, 1/4 wyznaje hinduizm, 1/8 katolicyzm, a 1/16 islam.
Gujanę zamieszkuje 760 tys osób, czyli mniej więcej tyle co Łódź.
W czasie naszego 90-minutowego spotkania mieliśmy okazję wysłuchać hymnu Gujany śpiewanego na żywo przez jedną z uczennic, posłuchać modlitw odmawianych w trzech różnych religiach i obejrzeć nagranie tradycyjnego tańca Gujańczyków, a także przyjrzeć się bliżej tradycyjnym strojom mieszkańców, jedzeniu i zwierzętom zamieszkującym ten piękny przyrodniczo kraj. Bo musicie wiedzieć, że Gujana w 70% jest terenem zalesionym, mieszkańcy żyją jedynie wzdłuż wybrzeża, które stanowi 30% powierzchni kraju. Gujana może poszczycić się wodospadem, który jest trzykrotnie większy niż słynny wodospad Niagara. Niestety niełatwo się tam dostać, a wyprawa jest możliwa jedynie samolotem. Gujańczycy chętnie pytali o naszą historię i zniknięcie Polski z mapy świata na ponad 100 lat. Większość też nie słyszała o naszym drugim sporcie narodowych jakim są skoki narciarskie. Byli zdziwieni jak się okazało, że Polska prawie zawsze staje na podium w tej konkurencji sportowej.
Spotkanie z uczniami z Gujany było jak do tej pory najbardziej ubogacającym spotkaniem międzykulturowym, jakie mieliśmy okazję odbyć od marca, czyli od początku trwania projektu "Meet my class - Virtual English Teachers". Wielkie podziękowania należą się panu Albertowi, nauczycielowi z Gujany oraz pani Agnieszce Waszak, nauczycielce języka angielskiego, którzy stworzyli uczniom możliwość poznania tego jakże pięknego kraju i pięknych ludzi.