Wycieczka szlakiem bohaterów lektury „Kamienie na Szaniec”
22.04.2022 14:05
Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 1939-1943 roku, o czasach bohaterstwa i grozy. Posłuchajcie opowiadania o ludziach, którzy w tych niesamowitych latach potrafili żyć pełnią życia, których czyny i rozmach wycisnęły piętno na stolicy oraz rozeszły się echem po kraju, którzy w życie wcielić potrafili dwa wspaniałe ideały: BRATERSTWO i SŁUŻBĘ. Aleksander Kamiński “Kamienie na szaniec”
W dniach 21 i 22 kwietnia 2022r. uczniowie klas 8a i 8b oraz 7b udali się do Warszawy na dwudniową edukacyjną wycieczkę, pod opieką pań Agaty Kuświk, Agnieszki Waszak, Agnieszki Piesik, Joanny Kasperczak.
Wycieczka śladami bohaterów lektury „Kamienie na Szaniec”, czyli Zośki, Rudego i Alka, przybliżyła uczestnikom miejsca, wydarzenia i postacie opisane przez Aleksandra Kamińskiego, jak również pozwoliła poznać historię okupowanej Warszawy i jej mieszkańców.
Na trasie zwiedzania zobaczyliśmy miejsca związane z akcjami Małego Sabotażu: Krakowskie Przedmieście – najgłośniejsza akcja Małego Sabotażu, czyli usunięcie niemieckiej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika, Plac Marszałka Piłsudskiego, Ogród Saski. Przypomnieliśmy sobie plan i przebieg Akcji Pod Arsenałem, w której odbito z niemieckiego transportu więźniów z Pawiaka, w tym Janka Bytnara „Rudego”.
Dotarliśmy do Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha, dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Jan Bytnar „Rudy” oraz do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywano Rudego.
Udaliśmy się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie zapaliliśmy znicze na grobach naszych bohaterów; Rudego, Alka i Zośki. Odwiedziliśmy grób autora książki Aleksandra Kamińskiego oraz innych bohaterów, którzy zginęli w czasie niemieckiej okupacji.
Nie mogło zabraknąć również wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Przy wejściu powitał nas cytat Jana Stanisława Jankowskiego „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać,” który od razu wprowadził nas w atmosferę Powstania. Wieczorem wybraliśmy się na nocny spacer ulicą Nowy Świat, dotarliśmy pod Pałac Prezydencki oraz Zamek Królewski.
Następnego dnia zwiedzaliśmy Stadion Narodowy i Stare Miasto tętniące życiem centrum turystyczne z uliczkami wybrukowanymi kostką i średniowiecznymi budynkami odnowionymi po II wojnie światowej. Ostatnim punktem naszej wycieczki było Muzeum Łazienki Królewskie - letnia rezydencja króla Stanisława Augusta, którą tworzą klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody.
Wszyscy świetnie się bawiliśmy i chętnie powtórzylibyśmy ten wyjazd jeszcze raz.