Wycieczka do Torunia klas 5.

20.06.2022 19:01

Wycieczka do Torunia klas 5.

Dnia 20 i 21 czerwca 2022 roku klasy piąte uczestniczyły w wycieczce do Golubia-Dobrzynia i Torunia pod opieką pani Agnieszki Krawczyk oraz pani Agnieszki Piesik.

Wycieczkowiczom pogoda nie sprzyjała.

W strugach ulewnego deszczu dotarli do zamku krzyżackiego w Golubiu-Dobrzyniu. Tam, na szczęście pod dachem, wysłuchali opowieści o krzyżakach. Zwiedzili zamek, w którym najbardziej zainteresowała piątoklasistów izba tortur i narzędzia w niej zgromadzone. Po czym ruszyli w dalszą drogę do Torunia. W tym pięknym mieście najpierw wzięli udział w „zwiedzaniu i poznawaniu miasta z przewodnikiem” w specjalnych strojach. Oglądali ciekawe, charakterystyczne budowle, wchodzili i poznawali katedrę toruńską, słuchali wielu legend. Jednakże i tu potoki deszczu przerwały spacer. Zwiedzający udali się na obiadokolację, a następnie do Muzeum Żywego Piernika na zajęcia dotyczące przygotowania i wypieku tych smakołyków.  Ostatnim punktem programu tego dnia było zakwaterowanie w hotelu.

Kolejny dzień rozpoczęto od obfitego śniadania. Później zwiedzanie Domu Kopernika z projekcją filmu w 4 D o początkach wszechświata.

Następną atrakcją była „gra miejska” prowadzona przez przewodnika, polegająca na odszukiwaniu i opisywaniu wskazanych 7 zabytków w obrębie ulicy Staromiejskiej przy Ratuszu. Zwycięzcy otrzymali torbę z piernikami do podziału między wszystkich uczestników.  Później był czas na własne zakupy pierników i różnych pamiątek z  Torunia. Można było również zobaczyć przygotowania do obchodów 100-lecia Polskiej Marynarki Wojennej w Toruniu. Niestety, tutaj również ulewa pomieszała szyki i trzeba było szybko wracać do autokaru.

W drodze powrotnej wycieczkowicze wstąpili do Kruszwicy, gdzie posłuchali opowieści ze Szlaku Piastowskiego i zdobyli Mysią Wieżę, z której podziwiali widok na jezioro Gopło i całe miasto. Jeszcze tylko posiłek w McDonald’s i powrót do stęsknionych rodziców.

Mimo deszczowej pogody wycieczka była bardzo atrakcyjna, sprawiła dzieciom wiele radości i dostarczyła ciekawych wrażeń.