XXII Dzień Papieski obchodzony był w Polsce pod hasłem „Blask Prawdy”.

17.10.2022 0:00

XXII Dzień Papieski obchodzony był w Polsce pod hasłem „Blask Prawdy”.

Są to pierwsze słowa i zarazem tytuł dziesiątej encykliki papieża Jana Pawła II ogłoszonej 6 sierpnia 1993 r. Zauważa w niej, iż blask Prawdy jaśnieje we wszystkich dziełach Stwórcy, a w szczególny sposób w człowieku, stworzonym na obraz i podobieństwo Boga.

Ten piękny temat zaproponowany przez Komisję Episkopatu Polski podjęty został przez społeczność naszej szkoły, która od lat pielęgnuje wartości przekazane nam przez Wielkiego Rodaka.

Uczniowie wraz z s.M. Martyną Stawińską przygotowali apel, w którym przedstawili główne myśli zawarte w Encyklice.

Punktem wyjścia była pieśń o św. Janie Pawle II pt.: „ Kim jest ten człowiek w białej sutannie?” , w której uczniowie klasy V ukazali wielką troskę papieża o otwarcie drzwi Panu Jezusowi, a także o budowanie jedności między narodami. Następnie klasa VI A zaprezentowała pantomimę pt.: „ Jaki jest sens mojego życia?” Jej przesłanie zawarte było w dramatycznych pytaniach: „ Komu wierzyć? Kto mówi prawdę?” W odpowiedzi na to wołanie uczniowie klasy V przedstawili cztery refleksje zapisane przez św. Jana Pawła II, a pochodzące z  Encykliki pt.: „ Blask Prawdy”. Uświadomili oni zgromadzonej społeczności szkolnej, iż blask prawdy, której ostatecznym odniesieniem jest Bóg, jaśnieje w przykazaniach, w sumieniu człowieka, w Kościele założonym przez Chrystusa oraz z dziele Bożym jakim jest rodzina. Każdy z omawianych punktów był dodatkowo zaprezentowany w formie plakatu.  Zostały one wykonane przez uczennice naszej szkoły. Plakat o przykazaniach wykonała Anna Pilarczyk z kl. VIII b, plakat o sumieniu wyszedł spod ręki Alicji Nawrockiej również z kl. VIII b. Dwa plakaty o kościele i wspólnocie kościoła wykonała Kinga Goździńska z klasy V. Plakat o rodzinie wykonany został wspólnie na zasadzie kolażu. W trakcie refleksji o blasku prawdy, która bije z treści przykazań, uczniowie klasy IV zaśpiewali piosenkę o nauce zawartej w Dekalogu. W trakcie przedstawianych treści widzowie mogli oglądać prezentację opracowaną przez s.M. Martynę, a odtworzoną przez Huberta Matusiaka.

Apel zakończony został piosenką pt.: „ Biały pasterz”, którą wykonali uczniowie klasy V. W jej refrenie wołali potężnym głosem: „Biały Pasterzu z gorącym sercem, Ojcze Święty zawołaj raz jeszcze: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię”.

Mamy nadzieję, że tegoroczne zgłębianie papieskiego nauczania o blasku Prawdy sprawi, iż uczniowie naszej szkoły będą cenić tę wartość w życiu codziennym.