XXIV Dzień Papieski

17.10.2024 8:00

XXIV Dzień Papieski

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego rozważa się nauczanie św. Jana Pawła II. Także społeczność naszej szkoły przyłączyła się do tej wspaniałej formy wdzięczności za ofiarną posługę Wielkiego Rodaka.

W dniu 17.10.2024 r. uczniowie naszej placówki oświatowej zgromadzili się na apelu przygotowanym przez uczniów klasy siódmej pod kierunkiem s. M. Martyny Stawińskiej - katechetki. Podczas uroczystości swą obecnością zaszczycił nas ks. Andrzej Latoń - proboszcz parafii pw. Św. Gotarda.

Do współpracy w realizacji apelu siostra Martyna zaprosiła panią Elżbietę Dębską, panią Krystynę Dominiak, pana Mariana Szymczaka oraz pana Adam Szkudlarka. Są to babcie i dziadek, a także tatuś uczniów naszej szkoły.

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego brzmiało: ,,Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”.

To ważne przesłanie nasi artyści starali się ukazać na przykładzie życia naszego Papieża - Polaka. Z wielkim przejęciem zarówno uczniowie, jak i zaproszeni do współuczestnictwa goście zapoznali zgromadzonych z wydarzeniami, które miały miejsce w życiu św. Jana Pawła II.

Ból i cierpienie zarówno fizyczne, jak i duchowe, stanowiły bowiem szczególny rys życia i posługi Karola Wojtyły. Wskazali przy tym, iż papież swą postawą stale przypominał nam, że w cierpieniu nigdy nie jesteśmy sami, że cierpienie może być czasem pełnym nadziei. Gdy mamy złamane serce, gdy dotyka nas jakieś nieszczęście, Pan Bóg chce działać i dać siłę do udźwignięcia tej trudności.

Temat tegorocznego Dnia Papieskiego uwrażliwił również ludzi współcześnie żyjących na obecność osób starszych w rodzinach i środowiskach. Artyści, wielokrotnie w wypowiadanych treściach podkreślali, iż św. Jan Paweł II wzywał ludzi młodych do korzystania z bogactwa doświadczeń swych babć i dziadków. Zauważał, iż mogą oni udzielać młodym rad i cennych pouczeń, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali wiedzę i dojrzałość.

I tę właśnie prawdę można było zauważyć podczas recytacji wierszy i fragmentu testamentu św. Jana Pawła II przez zaproszonych do współudziału gości. Głębia, z którą każdy zaprezentował swój utwór sprawiła, iż młodzi ludzie zgromadzeni na apelu słuchali z wielkim przejęciem. Na zakończenie uroczystości nasi goście otrzymali wielkie brawa za tak przepiękne przybliżenie słuchaczom refleksji św. Jana Pawła II  oraz przemyśleń związanych z jego osobą.

Wnuczki i wnukowie byli niezwykle dumni ze swych bliskich, którzy tak wspaniale zapisali się na kartach historii naszej szkoły, biorąc czynny udział w tej doniosłej uroczystości.

Cała społeczność z wdzięcznością za dar świętego papieża ze wzruszeniem zaśpiewała ulubioną pieśń św. Jana Pawła II – „Barkę”.